Sigara içme yaşı 15 yaş altına düştü

Tütün mamulleri ve sigara kullanımının giderek yaygınlaştığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, 31 Mayıs Dünya Tütünsüzlük Günü için açıklamalarda bulundu. Salepçi, “15 yaş altı gençlerde de sigara içme oranları her yıl giderek artıyor. Sigara bırakıldığında haftada en az 5 gün, en az yarım saat olmak üzere spora başlamak sigara içme isteğini önemli ölçüde azaltır” dedi.

31 Mayıs 2020, Pazar 09:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tütün mamulleri ve bunların başında da sigara kullanımı giderek yaygınlaşıyor. 2015 verilerine göre, tüm dünyada 15 yaş üstü 942 milyon erkek, 175 milyon kadın sigara içiyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, istatistiklerin artış gösterdiğini ve yaş sınırının 15’in altına inmesinin durumu ciddi boyutlara taşıyabileceğini söyledi. Prof. Dr. Salepçi, “Özellikle gençlerde nargile ve elektronik sigara kullanımının da yaygınlaştığı görülüyor. Nargile sigaradan 50 kat daha fazla hasara neden oluyor” dedi.


Gençlerde nargile ve elektronik sigara kullanımının da yaygınlaştığını belirten Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu M. Salepçi, “Sigarada bulunan kanserojen maddeler özellikle nargile ve puroda daha fazla oluyor. Nargile, sigaradan 50 kat daha fazla hasar veriyor. Bir saat aralıksız nargile içilmesi 50 adet sigara içmeye bedel. E-sigaralarda da DNA hasarı ve mutasyona yol açan kimyasalların bulunduğuna dair önemli kanıtlar bulunuyor” dedi.


Okul başarısızlığına da yol açıyor

Okul başarısızlığına da yol açıyor

Prof. Dr. Salepçi diğer sağlık riskleri konusunda şunları anlattı:

Dünyada 1. ölüm sebebi olarak bilinen kalp damar hastalıkları ve 2. ölüm sebebi olan beyin damar hastalıkları da tütün kullanımı ile yakından ilişkilidir. Enfeksiyon riskini ciddi oranda arttırdığı gibi yara iyileşmesini de geciktirmektedir. Kadınlarda kısırlık, erken menopoz, kemik erimesi gibi pek çok hastalıktan sorumlu olduğu gibi erkeklerde de kısırlık ve impotansa yol açmaktadır. Gençlerde ciltte erken kırışma, ağız ve vücut kokusu, dişlerde sararma, fiziksel aktivitelerde zayıflama, okul başarısızlığı gibi pek çok olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Son olarak 2019 Aralık ayından beri tüm dünyada pandemik olarak yayılan Corona virüs enfeksiyonunun da sigara kullananlarda daha ciddi seyir gösterdiği çalışmalarda tespit edilmiştir.


Öte yandan, İngiltere'deki Wellcome Sanger Enstitüsü'nden araştırmacıların yürüttüğü bir çalışmaya göre, sigaranın bırakılması halinde akciğerler kendi kendini iyileştirebilir. Nature dergisinde yayımlanan araştırma, sigara içmenin bırakılması halinde, akciğerlerin sigara içmekten kaynaklanan ve kansere yol açan genetik mutasyonu tersine çevirebildiğini belirtiyor. Bugüne kadar genel kanı, bu genetik mutasyonların kalıcı olduğu yönündeydi. Genetik mutasyona uğramamış olan az sayıdaki hücrelerin akciğerleri tamir edebildiğini ortaya koyan araştırmaya göre, sigara içme alışkanlığı bırakıldığında, bu sağlıklı hücreler büyüyerek, akciğerdeki zarar görmüş hücrelerin yerine geçiyor. 


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Göz tembelliği neden olur? Göz tembelliği çocukken tedavi edilmeli