Sigara otomatlarına yasak geliyor

İngiltere ve İskoçya'da self-servis satış makinelerine (sigara otomatı) yasak getiriliyor

01 Şubat 2010, Pazartesi 16:43
A A
Sigara otomatlarına yasak geliyor

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre, İskoçya Parlamentosu üyeleri, 15’e karşı 108 oyla Tütün ve Temel Sağlık Hizmetleri Yasası’nı kabul ederek, dünyanın en güçlü tütün teşhir yasaklarından birine imza attı.

Tüm perakende satış yerlerinde tütün ürünlerinin reklam ve tanıtımına yönelik teşhirine son veren yasaya göre, tütün ürünü satan yerler 2011 yılından itibaren merkezi bir kayıt sistemine bağlı olacak, kayıt sistemi dışında tütün ürünü satanlara 20 bin sterlin veya 6 ay hapis cezası gelecek.

Ayrıca, İngiltere ile eş zamanlı olarak 2011 yılından itibaren sigaraların self-servis satış makinelerinden satılmasına da son verilecek. Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Proje Koordinatörü Doç. Dr. Özen Aşut’un, İskoçya’daki yeni yasanın halk sağlığı açısından önemine dikkati çekti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.