Sigara ve alkol kullananlar cinsellik problemi yaşar mı?

Cinsellikte fiziksel sağlık oldukça önemli. Kişinin kendi bedenine saygı duyması ve zararlı alışkanlıklardan uzak durması birçok cinsel sorunun oluşmasını önleyebilir. Bazı alışkanlıklardan uzak durmanın hem fiziksel hem de cinsel sağlığa ciddi katkısı vardır. Peki sigara ve alkol kullanımı cinsel performansı nasıl etkiliyor? Cinsel ilişki öncesi alkol alımı zararlı mı? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney sigara ve alkolün cinselliğe etkisini açıkladı.

07 Temmuz 2020, Salı 15:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kötü koku yayar

Kötü koku yayar

Sigara ve alkol kullananlarda koku rahatsız edici bir durum. Hem giysileri hem de ağızları kokar. Temizliklerine dikkat etseler dahi, karşı tarafın koku nedeniyle cinsellikten soğumasına neden olabilir. Sigara ve alkol kullanmayan birisinin bu kokulardan etkilenmeden, kullanan birisine yakınlaşması zordur.

İktidarsızlığa neden olur

İktidarsızlığa neden olur

Sigara kullanan kişilerde özellikle kırk yaşından sonra iktidarsızlık sorunları daha sık görülür. Sigara vücuttaki tüm organların oksijen kullanımını azaltır. Dolayısıyla cinsel organlarda bundan etkilenir. Erkekler için en sıkıntı veren cinsel sorun olan iktidarsızlığın oluşmaması ve yaşam boyu sertleşme sorunu yaşamamak için sigaradan uzak durun.

Cinsel performans düşer

Cinsel performans düşer

Cinsellik esnasında 20 dakika orta şiddette yürüyüşte harcanan enerji kadar enerji gerekir. Aynı zamanda dakikada 12-20 olan solunum sayısı, 60’lara kadar çıkar. Bunları gerçekleştirebilmek için sağlam bir akciğer kapasitesine ihtiyaç var. Bu durumu sigara içerken sağlamak oldukça güç. Dolayısıyla sigara içenlerde cinsel performans düşer.

Sperm kalitesi düşer

Sperm kalitesi düşer

Sigara ve alkol kullananlarda spermin hacminde ve sayısında azalma, şeklinde bozukluk, hareketinde düşme görülür. Bu durumun kişinin çocuk sahibi olmasına da olumsuz etkisi vardır.


Sigara, alkol ve stres

Sigara, alkol ve stres

Sigara ve alkol alanlarda stres seviyesi diğerlerine göre daha yüksek. Dolayısıyla sigara ve alkolü stresle başa çıkmak için bir yöntem olarak görebilirler. Biliyoruz ki stres birçok cinsel sorunu beraberinde getirir. Ne yazık ki sigara ve alkol stresi engelleyemez. Kişinin yapması gereken sigara ve alkol yerine, stresle başa çıkabilecek egzersiz gibi daha sağlıklı davranışlara yönelmek olmalı.


Kalp hastalıkları ve tansiyon sorunları

Kalp hastalıkları ve tansiyon sorunları

Alkol ve sigara orta ve uzun vadede tansiyon ve kalp hastalıklarına neden olur. Bu hastalıklar ise gerçekten cinselliği olumsuz yönde etkiler, ayrıca cinsel performansı ve sertleşmeyi engeller. Sigara ve alkolün dolaylı yoldan da cinselliğe olumsuz etkileri vardır.


Cinsel ilişki öncesi alkol kullanımı

Cinsel ilişki öncesi alkol kullanımı

Bazı kişiler kendilerini daha rahat hissetmek için bir miktar alkol alarak cinsellik yaşarlar. Bunun afrodizyak etkisi olduğunu düşünürler. Aslında bu alınan alkol cinsellikten çok, kişinin kendi cinsel performans kaygısını azaltır. Yapılan araştırmalar bu nedenle alkol alanlarda cinsel performansın artmadığını ortaya çıkarmıştır. Aksine alınan alkol cinsellikte istekte azalma, erken boşalma ve sertleşme sorunlarına yol açmaktadır.

Sağlıklı yaşamın en önemli ilkesi alkol ve sigaradan uzak durmaktır. Eğer stres seviyeniz yüksekse, egzersiz, hobiler ve kendine zaman ayırmak alkol ve sigaradan çok daha faydalıdır. Ve bunların cinselliğinize hiçbir zararı yokken, aksine birçok açıdan faydası vardır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Haydar Dümen'e sorulan yeni sorular (7 Temmuz 2020)