Sığınmaevi için skandal ilan!

Yönetmelikteki 'Kadın sığınmaevlerinin telefon, adres bilgilerinin gizli tutulur' maddesine rağmen Bolu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün ihale ilanında skandal yaşandı

12 Ağustos 2013, Pazartesi 17:19
A A
Sığınmaevi için skandal ilan!

Bolu’daki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, 'Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi' yönetmeliğinde kadın konukevlerinin telefon, adres bilgilerinin gizli tutulması gerekmesine rağmen yemek ihalesinde adres ve telefon bilgilerini yayınladı. Bolu Valisi İbrahim Özçimen, konuyla ilgili müfettiş isteyerek, soruşturma başlatacaklarını açıkladı.

Bolu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, kadın konukevi için ihale açtığı 'Yüklenici mutfağında yemek pişirme yoluyla mamul yemek alımı, dağıtımı ve servis hizmetleri işi' ihalesi yerel bir gazetede yayınlandı. Resmi ihale ilanında Kadın Konukevi’nin adres ve telefon numaraları yer aldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 'Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi' yönetmeliğinin 16’ncı maddesinin ’d’ bölümünde "Konukevinin adresi gizli tutulur, yazışmalarda ŞÖNİM’in (Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri) adresi kullanılır" ifadesine yer verilirken, "Gizlilik ilkesinin" 17’nci maddesinde ise şu kurallara yer verildi:

1- Konukevi açılırken, gizlilik ilkesine uyulur. Konukevinin adresi, telefon numarası gizli tutulur. Konukevini tanıtan tabela asılmaz, temel atma ve açılış töreni düzenlenmez.

2- Yapılacak yazışmalarda kadınların, çocukların ve çalışanların isimleri belirtilmez, gerekli durumlarda üzerinde anlaşmaya varılmış kodlar kullanılır.

3- Kadın ve çocuklar ile gerekli görülen üçüncü kişilerin kimlik bilgileri ve adresleri ile önem taşıyan bilgiler tüm resmi kayıtlarda gizli tutulur. Gizlilik kuralını ihlal edenler hakkında 26.9.2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.

"ARKADAŞLAR DİKKAT ETMEMİŞLER"

Bolu Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Necdet Baytok adres ve telefon bilgilerinin verilmemesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

"Kamu ihaleleri için EKAP sistemi var ve bizden bununla ilgili bilgi istemişler. Bizim arkadaşlarımız da konuyla ilgili adres ve telefon numaralarını bildirmişler. Normalde gizlilik ilkesi gereği kadın konukevlerinin adres ve telefonlarının verilmemesi gerekiyordu. Arkadaşlar dikkat etmemişler. Konuyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bolu Valiliği’ni bilgilendirdik. Kadınlarımızın zarar görmesini istemezdik ve böyle bir talihsizlik olmuş."

"SORUŞTURMA BAŞLATTIK"

Bolu Valisi İbrahim Özçimen ise, "İhale mevzuatı gereği gerekli adreslerin verilmesi gerekiyor, bir yandan da kadınlarımızın korunması gerekiyor. Görevli arkadaşlarımız konuyla ilgili dengelemeyi yapamamışlar. Konuyla ilgili müfettiş isteyeceğiz. Gerekli soruşturmayı başlattık" diye konuştu.

KADIN KONUKEVİNİN YERİ DEĞİŞİYOR

Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün ihale ilanında kadın konukevinin adres ve telefon bilgilerini vermesi üzerine ihaleyi iptal edeceklerini ve kadın konukevinin yerini değiştireceğini açıkladı. Özçimen yaşanan hatadan sonra gereğini yaptıklarını ifade ederek, "Onları korumak zaten bizim görevimiz. Yaşanan bu hatadan sonra gereğini yapıyoruz. Konukevinin yerini acilen değiştiriyoruz. Bakanlıktan da müfettiş talebinde bulunduk. İhaleyi de iptal ediyoruz" dedi.

BAKAN, TWİTTER’DAN AÇIKLAMA YAPTI


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, twitter’daki hesabından açıklamada bulunarak, Bolu’da kadın konukevinin yerinin değiştirileceğini bildirdi. Fatma Şahin’in twitter’dan yaptığı açıklama şöyle:

"Bolu’daki kadın sığınma evinin adresinin ihale ilanında yer almasıyla ilgili olarak müfettişlerimiz konuyu inceleyecek. Ayrıca bahsi geçen ihalenin iptal edilmesine de karar verdik. Kadın sığınma evlerimizin güvenlikleri önemli. Bu nedenle adreslerini gizli tutuyoruz. Bolu’daki adresi artık açık olan kadın sığınma evini de değiştireceğiz. Bu konuyla ilgili olarak arkadaşlarımız hemen çalışmaya başlayacak."

Mutlu YUCA/ BOLU (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.