Simge Sağın: Aşksız da ilişki olur, sevgi ve arkadaşlık daha değerli

Neredeyse 10 yıldır müzik yapıyor. Ama şöhretin kapısını ‘Miş Miş’ şarkısıyla araladı. Tek şarkıyla şöhreti yakalamış gözükse de ardında uzun bir mücade dönemi geçirmiş Simge. Şimdi yeni albümü ‘Ben Bazen’ ile karşımızda. Diyor ki: Kadın olmak başlı başına zor. Kenidinizi korumak için duvarlar örüyor, güçlü görünmek için erkekleşiyorsunuz. Ama artık yelkenleri suya bıraktım. Çabalamıyorum.

08 Temmuz 2018, Pazar 05:00 Son Güncelleme:
A A

Oya Çınar

oya.cinar@posta.com.tr

Yeni albümünüz ‘Ben Bazen’ çıktı. Hayırlı olsun. Nasıl bir albüm oldu?

14 şarkılık bir albüm. Çıkış şarkım ‘Ben Bazen’ bir Ersay Üner şahaseri. Şahaser diyorum çünkü hem beni hem albümün duygusunu çok iyi yansıtıyor. İçinde tüm türleri barındırıyor. Hicaz var rock var, R&B var. Aşkı anlatmadık bu şarkıda. Aşk acısı yok, hayat mücadelesi var. Bazen etrafınızda olan bitene akıl erdiremez, “Hayat beni sınıyor galiba. Yaptığı şakalar bayat, hep başa sarıyor” dersiniz ya. ‘Ben Bazen’ böyle duyguların şarkısı oldu.

HEP AYNI YOLDAN GİTMEK SIKICI EZBER BOZMAYI SEVİYORUM

HEP AYNI YOLDAN GİTMEK SIKICI EZBER BOZMAYI SEVİYORUM

‘Miş Miş’ şarkınızın tarzından tamamen farklı bir albüm yapmak riskli değil miydi?

Kesinlikle riskli bir çıkıştı. Ama ben hep aynı yoldan gitmeyi sıkıcı buluyorum. Bir damar tutturup oradan ezbere şekilde ilerlemek istemedim. Aksine ezber bozan olmak isterim.

Sizinki zor bir yolculuk muydu?

Tabii ki. Hiçbir şey bir anda güllük gülistanlık olmuyor. Ben de çok zor zamanlardan geçtim. Ama şimdi geriye bakınca yaşadığım her zorluğu beni daha ileri taşıyan bir merdiven gibi görüyorum. Ve sabrın hayattaki en önemli şey olduğunu biliyorum. Yeterince sabrederseniz istediğiniz her şey mutlaka size geliyor.

KLİBİMİ ÇEKEBİLMEK İÇİN KREDİ ÇEKTİM KIRILMA NOKTAM O GÜNDÜ

KLİBİMİ ÇEKEBİLMEK İÇİN KREDİ ÇEKTİM KIRILMA NOKTAM O GÜNDÜ

Kırılma noktası neresiydi?

Hiçbir şeyin istediğim gibi gitmediği dönemde bir sabah uyandım ve sahip olduğum her şeyi nasıl daha doğru kullanabilirim diye düşünmeye başladım. O dönem ’Bip Bip’ şarkım için klip çekmek isityordum ama param yoktu. Gidip klip için bankadan kredi çekmeye karar verdim. Bankacı bir arkadaşım vardı. Onu aradım. Bana, “Ev mi alacaksın, araba mı?” dedi. “Hayır yahu! Klip çekeceğim” dedim. İnanamadı. “Hayatımda ilk defa klip çekmek için kredi isteyen biriyle karşılaşıyorum. Al sana kredi” dedi. Hayatımdaki en büyük kırılma noktası oydu bence. Çünkü öyle yaparak çaresizliğimi çareye çevirdim.

İÇİNE KAPANIK BİR İNSANIM SOSYAL ORTAMLARI SEVMİYORUM

İÇİNE KAPANIK BİR İNSANIM SOSYAL ORTAMLARI SEVMİYORUM

Sizi hiç tanımayan birine iç dünyanızı nasıl anlatırsınız?

Zaman zaman çok eğlenceli, neşeli ama bazen de bir o kadar içine kapanık olabiliyorum. Genelde sosyal ortamları seven biri değilim. Yalnız kalayım, kitabımı okuyayım, içime döneyim... Bu kafadayım. Ve en önemlisi kendi hayatını yaşayan, kendiyle ilgilenen bir insanım.

Dört yıldır aranjör Ozan Bayraşa ile birliktesiniz. Neler kattı size bu aşk?

Çok şey kattı! Üstelik hiç kolay bir şey değildir hem işin hem aşkın bir arada olduğu ilişkiler. Biz o dinlediğiniz şarkıların hepsini birlikte yaptık. Hayatla ve müzikle ilgili bir çok fikrimi değiştirdi Ozan. Yeri geldiğinde çok eleştirdi, çok şey öğretti. Bu dört yıl içinde ikimiz de babalarımızı kaybettik. Büyük travmalar yaşadık. Ama birbirimizin elini hiç bırakmadık. İyi ki var, iyi ki var yani! Hakkını ödeyemem.

İlişkinizde aşk mı yoksa sevgi ve arkadaşlık duyguları mı daha baskın?

Arkadaşlığa çok inanıyorum. Bence bir ilişkinin içinde başarabileceğiniz en iyi şey o arkadaşlığı korumak. Başka biriyle bir daha bu duyguyu yakalayabileceğimi hiç sanmıyorum.

AŞKSIZ DA İLİŞKİ OLUR SEVGİ VE ARKADAŞLIK DAHA DEĞERLİ

AŞKSIZ DA İLİŞKİ OLUR SEVGİ VE ARKADAŞLIK DAHA DEĞERLİ

Peki aşk bir gün biterse?

Geriye kalan sevgi yeter de artar bizi bir arada tutmaya. Ben sevgiyi aşktan daha değerli buluyorum. Hiçbir ilişkide ilk günkü tazelik zaten olmaz. Hayatın akışı çok hızlı ilerliyor ve öyle zamanlar oluyor ki kendinizi bile düşünemez hale geliyorsunuz. Öyle zamanlarda sizi ayakta tutacak şey sevgi bence.

Peki hayatın genelinde kadın olmanın zorluklarını ne ölçüde yaşıyorsunuz?

Kadın olmak başlı başına çok zor. Bunu kimse yadsıyamaz. Hele ki bu işi yapıyorsanız, sahneye çıkıyorsanız ister istemez bir sürü şeye maruz kalabiliyorsunuz. Ama ben zaten biraz erkek karakterliyim. Maça giderim. Erkek gibi hızlı araba kullanırım. Güçlü görünmek için erkekleşiyorsunuz resmen.

Kadınların güçlü görünmek adına erkekleşmesi de üzücü değil mi?

Kesinlikle öyle. Savunma mekanizması tamamen. Kendinizi koruyup kollamak için duvarlar örüyorsunuz. Ben de ördüm. Bu sayede çok güçlü kaldım evet ama o güçlü olmak ve güçlü görünmek çabasına o kadar düşüyorsunuz ki bu da dönem dönem çok yıpratıcı olabiliyor. Bu yüzden ne kadar yıprandığımı farkedince yelkenleri biraz suya indirdim zaten. Eskisi gibi çabalamıyorum.

Gündemle ilgili misiniz?

Çok üzülüyorum... Keşke sihirli bir değneğim olsa da özellikle kadınlara, çocuklara ve hayvanlara yapılan taciz ve şiddeti bir anda ortadan kaldırabilsem. Günlerdir Ağrı’da kaybolup sonra ölü bulunan Leyla’nın yüzü gözümün önünden gitmiyor. O ve daha niceleri... Çoğu zaman yüzleşmekten kaçtığımız bir konu resmen. İnsanlar ekran karartıyor. Sosyal medyada yas ilan ediyor. Ama bu hiçbir şeye çözüm değil. Gerekli yasaların bir an önce çıkarılması gerekiyor. Bu arkası gelmeyen haberler geleceğe inancımızı kırıyor resmen. Baktığım her yerde mutsuz insan suratları görüyorum ve kaldıramıyorum. Kabullenemiyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.