Şınav ve mekik yaşam süresini uzatabilir

Avustralya'da yürütülen bir araştırma, şınav ve mekik çekmek gibi kas geliştirici egzersizlerin insan sağlığı üzerinde aerobik kadar etkili olduğunu ortaya koydu

A A
Şınav ve mekik yaşam süresini uzatabilir
Sydney Üniversitesi'nde yürütülen çalışmaya kardiyovasküler rahatsızlıklar ya da kanserden muzdarip 80 bin kişi katıldı. Çalışma sonucunda şınav ve mekik egzersizlerini düzenli yapmanın erken ölüm riskini yüzde 23 ve kanserle ilişkili ölüm riskini de yüzde 31 azalttığı görüldü.

Araştırma ekibinin lideri Doç. Emmanuel Stamatakis, çalışmanın kas geliştirici egzersizlerin insan sağlığı üzerinde koşma, bisiklete binme ya da aerobik kadar etkili olduğunu gösterdiğini belirtti. 

Genellikle kas geliştirici egzersizlerin kamu sağlığı yetkilileri tarafından çok da dikkate alınmadığını ifade eden Emmanuel Stamatakis, aslında bu tip egzersizlerin özelikle kanser nedeniyle ölüm riskini azaltması yönünden daha da etkili olabileceğini belirtti.


HAFTA İÇİ 150 DAKİKALIK AEROBİK


Araştırmanın sonuçları "American Journal of Epidemiology" dergisinden yayımlandı.

Dünya Sağlık Örgütü, yetişkinlere her hafta için 150 dakikalık aerobik ve haftanın iki günü de kas geliştirme hareketleri yapmasını öneriyor. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Rosie Huntington Whiteley’in kırmızı halı güzelliği (Güzellik sırları)