Sirke satılan yavru fil için tüm dünyadan yardım çağrısı

Sirke satılan yavru fil için tüm dünyadan yardım çağrısı

Nesli tükenmekte olan Ecol isimli fil, temmuz ayında Rostov'daki hayvanat bahçesi tarafından özel bir sirke satıldı. Tüm dünyada yankı uyandıran olayın ardından birçok hayvan hakları aktivisti harekete geçti. Minik filin annesine geri dönmesi için internetten imza kampanyası başlatılırken, Fransız oyuncu Brigitte Bardot ise Rusya Lideri Vladimir Putin'e çağrı yaptı.

27 Ekim 2020, Salı 11:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Nesli tükenmekte olan 3 yaşındaki dişi fil Ecol temmuz ayında, Rostov kentindeki hayvanat bahçesi tarafından özel bir sirke satılmıştı. Ancak Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’den (CITES) yavru filin, ticari işletmelere devri yasak olan bir türden olduğu anlaşılıyor. Rusya Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı, Soruşturma Komitesi, Federal Güvenlik Servisi dahil olmak üzere ülkedeki çeşitli kurumlara yapılan onlarca başvuruya rağmen sonuç alınamadı. Ecol hala özel sirkte kalıyor.

Sputnik'te yer alan habere göre, sirklere hayvan kullandırma yasağı, bazı ülkelerde belediye düzeyinde olmak üzere dünyanın neredeyse 50 ülkesinde uygulanıyor. Yasağı kabul eden ülkeler, hayvanların kullanıldığı sirklerin ‘utanç verici bir çağdışılık, ilkel ve kaba hayvan zulmü olduğunu’ ifade ediyor.Ecol'ün annesine geri dönebilmesi için change.org'ta da kampanya başlatıldı. Aktivistler tarafından başlatılan kampanya ile Ecol'ün sirkten kurtarılması planlanıyor. Kampanya için hedeflenen imza 7500.

Brigitte Bardot devreye girdi

Fransız sinema oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti Brigitte Bardot, Rusya lideri Vladimir Putin’e Rostov Hayvanat Bahçesi’nin sirke sattığı Ecol adlı yavru filin iade edilmesi gerektiğine dair mektup yolladı.

Brigitte Bardot

Bardot'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği ve Brigitte Bardot Vakfı dergisinin yeni sayısında yayınlanan mektupta, Rostov Hayvanat Bahçesi’nin bir sirke sattığı 'Ecol' adlı yavru fili iade etme çağrısı yapıldı. Bardot, mektubunda Ecol'ün doğru yere taşınmasının organizasyonunu üstlenmeye ve hayvanın geçmesi gerekli görülen tüm veteriner muayene masraflarını karşılamaya hazır olduğunu yazdı.

Fransız oyuncu ayrıca Putin’e yazdığı mektupta Rusya’ya hayvanların sirklerde kullanılmasına son verilmesi çağrısında bulundu.;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER ABD'de "katil arı" operasyonu