Sırtta sivilce neden çıkar, nasıl geçer?

Sivilce denildiği zaman akla ilk gelen bölge her zaman yüzümüz olmuştur. Ancak bazı durumlarda sırtta da sivilceler çıkabiliyor ve bu durum kronikleşebiliyor. Peki sırtta neden sivilce çıkar, sırttaki sivilceler nasıl geçer? Gelin bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim...

14 Mayıs 2021, Cuma 11:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
SIRTTA SİVİLCE ÇIKMASININ NEDENLERİ

SIRTTA SİVİLCE ÇIKMASININ NEDENLERİ

1- SAÇ KREMİ

Saçlarımızın sağlığı için saç kremi kullanmak oldukça önemli. Duşta saçlarımızı kremledikten sonra durulama sırasında sırtımızdan aşağı akan saç kremi, gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Tıkanan gözenekler de sivilcelere neden olur.

Saç kreminin gözenekleri tıkamasını istemiyorsanız, saçlarınızı öne eğerek kremleyip durulayın ya da saçlarınızı duruladıktan sonra vücudunuzu bir süre daha durulamaya devam edin.

2-  SPOR SÜTYENİ

2- SPOR SÜTYENİ

Spor yaparken doğru spor sütyenini tercih etmeniz çok önemli. Aksi halde ter vücudunuza hapsolur ve cildin hava almasını engelleyerek sivilce oluşumuna neden olur. Hava alan ve teri emen spor sütyenlerini tercih edin.

3- BANYO LİFİ

Banyo lifleri bakteri yuvalarına dönüşebilir. Sürekli nemli ortamda kalması da bunun en büyük nedeni. Banyo lifleri sivilcelere neden olabileceğinden, 3 haftada 1 değiştirilmesinde fayda var.

4- HORMONLAR

4- HORMONLAR

Northwestern Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, regl döneminden hemen önce progesteron ve testosteron hormonlarında meydana gelen yükseliş, sivilcelerin oluşmasına neden oluyor. Ancak bu geçici bir durum.

SIRTTAKİ SİVİLCELER NASIL GEÇER?

SIRTTAKİ SİVİLCELER NASIL GEÇER?

Sırt bölgesinde çıkan sivilceler özellikle ergenlik döneminde çok sık görülse de sürekli tekrarlayan ve geçmeyen sivilcelerin dikkat edilmesi gerekiyor.

Sırtta çıkan sivilceler için yapılması gereken ilk şey uzmana başvurmaktır. Uzman doktora başvurularak gerekli tedavi yöntemi belirlenebilir. Bunun dışında evlerde de bazı doğal yöntemler ile sivilcelerden kurtulmak mümkün.

1- ELMA SİRKESİ

1- ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi ile sırttaki sivilcelerden kurtulmak mümkün.

Bir bardak su ve 1 yemek kaşığı sirkeyi karıştırın. Karışımı sivilcelerin üzerine masaj yaparak sürün. 10 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

2- ÇAY AĞACI YAĞI

2- ÇAY AĞACI YAĞI

İlk olarak kulak çubuğuna 2 damla çay ağacı yağı damlatın. Sivilcelerin üzerine sürün ve 15 dakika bekletin.

Ayrıca bu yağ bal ile karıştırılıp da kullanılabilir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz çay ağacı yağı su ile seyreltilmeli ve o şekilde kullanmalısınız.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Face roller kullanmak için 6 önemli sebep