Sisam Adası nerede, hangi ülkeye bağlı?

Sisam Adası nerede, hangi ülkeye bağlı?

Ege Denizi'nde meydana gelen depremin merkez üssünün Sisam Adası olduğunu açıklandıktan sonra birçok kişi "Sisam adası nerede ve hangi ülkeye bağlı" olduğunu merak etti. Sisam Adası ile ilgili merak edilenler haberimizde.

31 Ekim 2020, Cumartesi 16:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sisam Adası, Ege Denizi'nde yaşanan depremden sonra en çok aratılan konular arasında yer alıyor. Peki, Sisam Adası nerede? Sisam Adası hangi ülkeye bağlı? Sisam Adası nereye yakın? Merak edilenler haberimizde.

Sisam Adası nerede?

Yunanistan'da, Ege Denizi'nde, Dilek Yarımadası'nın karşısında bir ada. Bu adanın en büyük yerleşim merkezi olan şehri, merkezi bu şehir olan ve Sisam Adası'nı, Ahikerya (Yunanca'da Ικαρ?α, İkarya) adasını ve bölgedeki birkaç küçük adayı kapsayan idari bölgenin (nomos) adıdır. Tarihte kurulan on iki İyon kolonisinden biridir.

Sisam şehrinin (Yunanca'da Vathy de denir) 2001 nüfusu 12500, Sisam adasının 2001 nüfusu 37000, Sisam nomos'unun (Sisam + Ahikerya) 2001 nüfusu 44000'dir.

Aydın ili, Kuşadası ilçesi'nde bulunan Dilek Yarımadası'na oldukça yakındır. Kuşadası'ndan günlük işleyen birkaç seferle deniz yolunda yaklaşık 90 dakikada ulaşılabilen Sisam adasının görülmeye değer pek çok yeri vardır. Bunlar arasında antik kent, kente su taşıma amaçlı MÖ 6. yüzyıldan kalma tünel, Hera tapınağı, herkesin Türkçe konuştuğu Karaveli köyü, Yeni karlovası balıkçı kasabası sayılabilir. Ayrıca Gümüldür'den rahatlıkla görülebilen ve Tavşan Adası'nın tam karşısındadır.

Ayrıca Pisagor ve Aristarkus bu adada doğmuştur. Yunanistan'ın Osmanlı'dan en son aldığı adadır.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kırşehir'in Japon Bahçesi sonbahar güzelliğiyle ziyaretçileri büyülüyor