Siverek’te köyü çekirgeler bastı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Ortaköy ve çevresini çekirgeler bastı. Köylüler çekirgelerin tarlalara girmemeleri için sabahtan akşama kadar nöbet tutuyor. 

26 Nisan 2018, Perşembe 20:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BÜTÜN EKİNLERİ KURUTTULAR

BÜTÜN EKİNLERİ KURUTTULAR

Köy sakinlerinden Remzi Arpaçık, yaklaşık bir haftadır köylülerin çekirgelerle mücadele ettiklerini, ama çekirgelerin her gün daha çoğalıp büyüdüklerini söyleyerek, “Bir haftadır çekirgeler burada, bizim ekinlerimize zarar veriyorlar, meramıza zarar veriyorlar, yani nereye giriyorlarsa orayı kurutuyorlar. Yani bütün ekin ve arazimizi bu çekirgeler kuruttu dedi. 

SABAH AKŞAM NÖBETTELER

SABAH AKŞAM NÖBETTELER

Çekirgeler ilk çıktığında yetkililere başvurduklarını ancak ilacı köye bırakıp gittiklerini ileri süren Arpaçık, bir haftadır ekinlerin önünde sabahtan akşama kadar nöbet tutuklarını belirtti. 

'TARIMCI OLARAK PERİŞANIZ'

'TARIMCI OLARAK PERİŞANIZ'

"Arpaçık, "İşimizi gücümüzü bırakmışız akşama kadar bu ekinlerin önünde nöbet tutuyoruz. Bir senelik mahsulümüz hepsi telef oldu. Tarımcı olarak perişanız dedi. 

"Köylülerin iddiaları ile ilgili Siverek Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilisinin yaptığı açıklamada, "Şanlıurfa’dan gelen bir ekip ile köye gittik ve buralarda incelemelerimiz yaptık, gerçekten de büyük bir çekirge istilası olduğunu gördük. 

GEREKLİ İNCELEMELER YAPILDI

GEREKLİ İNCELEMELER YAPILDI

Gerekli çalışma ve incelemeler doğrultusunda gerekli ilaç ve gereçleri temin ettik. 

BİLGİLENDİRME YAPILDI

BİLGİLENDİRME YAPILDI

Çekirgelerle mücadele için ya sabah yada akşam serinliğinde ilaçlanma gerektiriyor, köyün uzak olması ve köylülerin kendilerinin ilaçlama yapacakları konusunda talepleri üzerine ilaç ile ilgili uyarılarımız ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgilendirme yaparak, köylülere ilaç ve pompa gereçlerini teslim ettik diye konuştu.  

ŞANLIURFA (İHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Feci şekilde can verdiler! Taksiye çarpan TIR, yayaların üzerine devrildi…