Sivilce geçiren 7 bal maskesi tarifi

İnsanlar yüzyıllardır bal maskelerini akne tedavisi, yara izleri ve yaralar için kullanıyor. Akne tedavisi için birçok bal maskesi tarifi var ve birçok malzemeyle birleştirilip yapılabilir. Bu yazıda, akne tedavisi olarak bal maskelerinin kullanılmasıyla ilgili tüm konuları ele almaya çalışacağız. Sivilceler için bal maskesi tarifleri ve dikkat edilmesi gerekenler haberimizde. /ÖZEL

10 Kasım 2021, Çarşamba 15:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
SİVİLCELER İÇİN DOĞAL TEDAVİ

SİVİLCELER İÇİN DOĞAL TEDAVİ

Akne tedavisi için bal maskeleri kullanmak çok popüler bir evde cilt bakımı tekniğidir. Sivilcelerinizi doğal ve zararsız bir şekilde tedavi etme konusunda ciddiyseniz veya vücudunuz sert kimyasallardan yapılmış ilaçlara iyi tepki vermiyorsa, bal maskeleri sizin için doğru seçim olabilir.

Sivilce tedavi etmek için kullanılan kimyasallar cildinize zarar verebilir ve vücudunuzu hiç beklemediğiniz şekillerde etkileyebilir. Bal maskesini halen almış olduğunuz ilaçlarla birlikte kullanabilirsiniz ve alerjik reaksiyon gösterme riskiniz çok düşük olacaktır. Bununla birlikte, tedavi seçeneklerini keşfetmeye başlamadan önce, akneye neyin neden olduğunu tam olarak anlamalı ve ardından bal maskelerinin tedavisinde nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmelisiniz.

AKNE NEDENLERİ

AKNE NEDENLERİ

Akne vulgaris (sivilcenin yaygın biçiminin bilimsel adı) neredeyse evrensel bir sorundur ve dünyadaki hemen hemen herkes yaşamlarında er ya da geç bir biçimde akne sorunuyla karşılaşır. Akne, yağ bezlerinin sebum üretiminden ve salgılanmasından sorumlu bezlerin, bazı nedenlerden ötürü tıkanmasından kaynaklanır.

Akne, genellikle ergenliğe girişle ilişkilendirilen gençlik yıllarında belirli hormonal aktivite olması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu hormonal aktivite genellikle yağ bezinin düzenlenmesinin bozulmasına neden olur ve aniden büyük miktarlarda sebum üretir. Bu nedenle sivilce en çok gençlerde bulunur. Sebum bezlerinin açıklıkları tıkandığında sebum kaçamaz ve cilt gözeneklerinin altında birikerek onları kırmızı ve şişmiş hale getirir. Sonuç olarak, daha önce düzenli sebum akışı nedeniyle temizlenmiş olan bu bezlerin açıklıkları temizlenemez. Bu durum gözenekleri mikropların neden olduğu enfeksiyonlara karşı duyarlı hale getirir ve giderek şiddetlenen bir kısır döngü yaratır. Gözenekler ciltte kırmızı, kaşıntılı ve ağrılı bir şekilde şişmiş ve iyileştiklerinde ciltte koyu lekeler bırakan noktalar haline gelir.

AKNE TEDAVİSİ

AKNE TEDAVİSİ

Akne, sebum bezlerinin tıkanması ve ardından enfeksiyon nedeniyle oluştuğundan, tıkanıklığı temizlemek ve enfeksiyonla savaşmak, akne semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. Akne için bal maskesinin devreye girdiği yer burasıdır. Sivilce için bal maskesi kullanmak sadece tıkanıklığı gidermekle kalmaz, aynı zamanda bulaşıcı mikropları da yok eder, böylece sivilce belirtilerini azaltır. Akne tedavisinde farklı cilt tipleri için farklı bal maskeleri kullanılmaktadır. Örneğin kuru ciltler, yağlı ciltler ve hassas ciltler farklı bal maskelerinden faydalanabilir.

AKNE İÇİN BAL MASKESİ TARİFLERİ

Şimdi bahsedeceğimiz yüz maskesi tariflerinden cilt tipinize uygun olan bal maskesi tarifini seçebilir ve evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. 

1- BAL MASKESİ

1- BAL MASKESİ

Bal tek başına maske olarak kullanılabilir. Bu maske antimikrobiyal özelliğinden dolayı gözeneklerinizi temizleyerek ve mikropların üremesine izin vermeyerek sivilceleri iyileştirmede etkilidir. Ek olarak, bal peteği kısmı cildin yumuşak, pürüzsüz ve parlak kalmasına yardımcı olur.

Malzemeler: Sadece bal.

Miktar: İhtiyaca göre.

Uygulama: Sadece yüzünüze bir tabaka şeklinde sürün.

İpucu: Süzme bal kullanmayı tercih edin.

Balın antimikrobiyal özellikleri ve yararlı antioksidanları vardır. Balın yapışkan kıvamı gözeneklerdeki toz, ölü deri ve mikropları uzaklaştırırken, antimikrobiyal özellikleri cildin tekrar enfeksiyon kapmasını engeller. Baldaki antioksidanlar cildin daha genç görünmesine yardımcı olur ve balmumu cildi pürüzsüz, parlak ve nemli hale getirir.

Dikkat: Balın topikal uygulamasına alerjisi olanlar bu yöntemi kullanmamalıdır.

2- ELMA BAL MASKESİ

2- ELMA BAL MASKESİ

Malzemeler: Bir orta boy elma, dört ila beş yemek kaşığı bal ve ılık su.

Hazırlanışı: Elmanın çekirdeklerini ayıklayın ve kalanını mikserden geçirerek ince bir macun elde edin. Ardından, hamura üç ila dört yemek kaşığı bal ekleyin. Balın miktarı, elmanın boyutuna ve kaç tane maske yapmayı düşündüğünüze bağlı olacaktır. Temel olarak balın miktarının macunla iyice karışması için yeterli olmalıdır. Malzemeleri iyice karıştırın ve maskeniz hazır.

Uygulama: Tüm yüzünüze maskeden bir tabaka uygulayın. On ila on beş dakika maskenin biraz kurumasını bekleyin. Daha sonra maskeyi ılık suyla yıkayın. 

İpucu: Elmalı bal maskesi, taze olduğunda en iyi sonucu verir. Yani hazırlandıktan sonra daha sonra uygulamak için buzdolabında saklamamalısınız. Hazırlanması çok hızlı ve kolay olduğu için, uygulamadan hemen önce yapmalısınız.

Elmanın taneleri yüzünüzü temizlemek için bir tür nazik peeling işlevi görürken, içindeki glikolik asit cildin pul pul dökülmesini kolaylaştırır. Birlikte cilt gözeneklerini temizlerler. Bal, doğal bir antioksidandır ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Akneye neden olan mikrobiyal enfeksiyonları ortadan kaldırır.

Dikkat: Maskedeki bileşenlerden herhangi birine alerjiniz olup olmadığını bileğinize küçük bir yama uygulayarak onaylayın ve ardından birkaç saat bekleyin. Döküntüler ortaya çıkarsa veya başka alerji belirtileri gösterirseniz, bu maskeyi yüzünüzde kullanmayın.

3- LİMON YOĞURT BAL MASKESİ

3- LİMON YOĞURT BAL MASKESİ

Malzemeler: İki yemek kaşığı taze süt, iki yemek kaşığı bal, bir limonun taze suyu, bir yemek kaşığı taze yoğurt, ılık su.

Hazırlanışı: Homojen bir kıvama gelmesi için tüm malzemeleri bir kapta iyice karıştırın.

Uygulama: Bu karışımı bir kat olacak şekilde tüm yüzünüze ve boynunuza sürün. Kuruyana kadar birkaç dakika bekleyin. Ardından, ikinci bir kat uygulayın ve tüm karşımı kullanana kadar uygulamaya devam edin. Etkilenen sivilce bölgelerine uygulamanız bittiğinde yaklaşık on dakika bekleyin ve ardından tüm yüzünüzü ılık su ile durulayın.

İpucu: Bu karışımı haftada üç ila dört kez kullanın. Ancak hazırlaması çok kolay olduğu için her seferinde taze hazırladığınızdan emin olun. Her zaman mümkün olmasa da, tüm malzemeleri organik kullanmayı deneyin. Ne kadar az yapay kimyasal olursa o kadar iyi.

Limon suyundaki sitrik asit mükemmel bir temizleyicidir ve süt de öyle. Yoğurt aynı zamanda iyi bir temizleyici ve iyi bir yumuşatıcıdır. Bu önemlidir çünkü tek başına limon suyu kullanmak cildinizi gergin ve kuru hissettirebilir.

Dikkat: Her zaman olduğu gibi, bu tür maskeyi kullanmadan önce herhangi bir bileşene alerjiniz olup olmadığını kontrol edin.

Limon-bal, süt-bal ve yoğurt-bal akne maskelerini ayrı ayrı kullanabilirsiniz. 

4- TARÇINLI BAL MASKESİ

4- TARÇINLI BAL MASKESİ

Akne tedavisi için bal maskesinin bu versiyonu çok etkili ve popüler bir tekniktir.

Malzemeler: Tarçın tozu ve bal. Tarçın miktarı sivilceden etkilenen bölgeye bağlıdır. Tüm yüzünüz için bir maske istiyorsanız, üç ila dört yemek kaşığı tarçın tozu yeterli olacaktır. Tarçın tozu ile akışkan bir macun yapmak için yeterli balınız olduğundan emin olun.

Hazırlanışı: Sadece iki malzemeyi homojen bir şekilde karıştırarak macun elde edin.

Uygulama: Sivilceden etkilenen bölgelere ya da önleyici bir yöntem olarak tüm yüze uygulayabilirsiniz. Bunu yatmadan önce yapın ve gece boyunca maskeyi bekletin. Ertesi sabah yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu maskeyi iki hafta denemeniz ve ardından sonuçları görmeniz önerilir.

İpucu: Tarçınlı bal maskesi çok iyi sonuçlar verir, ancak bunları görmek zaman alır. Hemen bir değişiklik görmüyorsanız, pes etmeyin. Bir veya iki gün içinde sonuç göremezsiniz. 

Tarçın, öjenol, metil chavicol, linalool, beta-karyofillen ve lif ile birlikte ana bileşenlerinden biri olan sinnamaldehit açısından zengindir. Tarçın yağındaki bileşenler, özellikle sinnamaldehit, öjenol ve metil chavicol, antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve aknedeki mikrobiyal enfeksiyonu ortadan kaldırırken, tarçın tozundaki kaba granüller ve lif, pul pul dökülmeyi kolaylaştırır. 

Dikkat: Birçok insanın tarçın alerjisi vardır ve bazen alışılmadık derecede hassas cilde sahip kişilerde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle bu maske yüz dışında bir yerde test edildikten sonra kullanılmalıdır.

5- ALOE VERA BAL MASKESİ

5- ALOE VERA BAL MASKESİ

Cildinize çok iyi bakan ve sivilcelerin azalmasına yardımcı olan bir başka harika maske aloe vera bal maskesidir.

Malzemeler: Bir yemek kaşığı dolusu Aloe Vera suyu veya özü ve bir yemek kaşığı bal.

Hazırlanışı: İki malzemeyi eşit şekilde karıştırın.

Uygulama: Karışımı yüzünüze ve sivilceden etkilenen bölgelere uygulayın.

İpucu: Tazeyken en iyi sonucu verir. Karışımı sivilceden etkilenen bölgelere uygulamadan önce yaklaşık on dakika bekletin.

Aloe Vera, cilt dostu özellikleriyle bilinir. Cildi nemlendirir, yatıştırır, yumuşatır ve tonlandırır. Ek olarak, bu karışım balın antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerini içerir. Bu maske, hassas cilde sahip olan veya genellikle kızarıklık, iltihaplanma, kaşıntı ve tahrişten muzdarip kişiler için en iyisidir.

Dikkat: Aloe veranın alerjik olduğuna dair bir rapor yoktur. Ancak bazı kişilerin bala alerjisi olabilir. Ne olursa olsun, yüzünüze uygulamadan önce bileğinizde test etmek en iyisidir.

6- YOSUN, ALOE VERA BAL MASKESİ

6- YOSUN, ALOE VERA BAL MASKESİ

Bu maske, akne tedavisi için normal aloe vera bal maskesinin gelişmiş halidir ve sonuçları artırabilir. 

Malzemeler: Bir yemek kaşığı yosun tozu, bir yemek kaşığı aloe vera suyu veya posası ve bir yemek kaşığı bal.

Hazırlanışı: İnce, homojen bir karışım elde etmek için üç malzemeyi karıştırın. Yaklaşık on dakika bekletin.

Uygulama: Yosun, aloe vera ve bal maskesini bir kat halinde yüzünüze ve diğer etkilenen bölgelere iyice uygulayın. On beş ila yirmi dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın. Birkaç dakika sonra yüzünüzü tekrar soğuk suyla yıkayın.

İpucu: Yüzünüzü yıkamak için sabun kullanmayın, aksi takdirde tüm işlem boşuna olacaktır.

Yosun (kelp), doğal bir detokstur ve cilt için harika bir nemlendiricidir. Deniz yosununda bulunan mineraller cildi tonlandırmaya yardımcı olur ve genellikle kuru yosun tozunun kaba taneleri ölü cildi pul pul dökmede çok iyidir. Temel olarak, bu kombinasyon cildi aynı anda temizler, nemlendirir, tonlandırır, arındırır ve besler. Bu güçlü kombinasyon, balın iyi bilinen faydaları ile birlikte akne tedavisi için en iyi önerilerden biri haline geliyor.

Dikkat: Kelp, yüksek iyot içeriği nedeniyle bazı kişiler için alerjik olabilir. Ayrıca, endüstriyel kanalizasyon ve atıkların çoğu nihayetinde denizlere döküldüğünden, yosun kurşun ve kadmiyum gibi metalik kirleticiler açısından zengin olabilir. Bu nedenle, yosunu kendiniz topluyorsanız, çok kirli yerlerden kaçının. Satın alıyorsanız, mümkün olduğunca düşük kirlilik seviyesi olan bir yerde toplandığından ve üretildiğinden emin olun.

7- ÇAY AĞACI YAĞI BAL MASKESİ

7- ÇAY AĞACI YAĞI BAL MASKESİ

Çay ağacı yağı bal maskesi de sivilce tedavisine yardımcı olabilir.

Malzemeler: İki damla çay ağacı yağı ve bir yemek kaşığı bal.

Hazırlanışı: İki malzemeyi karıştırmanız yeterlidir. 

Uygulama: Tüm yüze veya sadece etkilenen bölgelere uygulayın. 15 ila 20 dakika bekleyin ve ardından ılık su ile durulayın. Daha iyi ve daha hızlı sonuçlar için bu yöntemi haftada 2-3 kez kullanın.

İpucu: Organik çay ağacı yağı kullanırsanız sonuçlar çok daha başarılı olur. Maskeyi hazırladıktan sonra olabildiğince çabuk kullanın çünkü uçucu yağlar adından da anlaşılacağı gibi uçucudur ve havaya maruz kaldıklarında oksitlenirler. Bu da faydalarının tamamını olmasa da bazılarını kaybetmelerine neden olur.

Çay ağacı yağı, güçlü antimikrobiyal, antiseptik ve mantar öldürücü özelliklere sahiptir. Ayrıca bazı antioksidanlara sahiptir. Bu nedenle bal ile birleştiğinde akneden etkilenen bölgelerdeki enfeksiyonları etkin bir şekilde yok etmeye yardımcı olabilir.

Dikkat: Güçlü mikrop ve mantar öldürücü özellikleri nedeniyle çay ağacı yağı hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Ayrıca, yutulmamalıdır. Çay ağacı esansiyel yağı bazı cilt tiplerine uymayabilir ve tahrişe, iltihaba veya kızarıklıklara neden olabilir. Bu durumda, bu tekniği kullanmayı bırakın ve diğer maskelerden birini deneyin. Herhangi bir uçucu yağ kullanmadan önce bir uzmana danışmanızda fayda var.

AKNE İÇİN BAL MASKESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

AKNE İÇİN BAL MASKESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

Akne tedavisi için bal maskelerinden yardım almayı düşünüyorsanız, hoşunuza gitmeyecek bazı noktaları önceden bilmenizde fayda var:

Bal maskeleri oldukça yapışkandır.

Uygulamadan sonra bile damlamaya devam ederler ve kıyafetlerinize bulaşabilirler.

Sonuçları bir gecede alamazsınız.

Bu maskelerde kullanılan bal ve diğer birkaç bileşen bazı insanlar için alerjik olabilir.

BAL MASKELERİ HAKKINDA GENEL KURALLAR

BAL MASKELERİ HAKKINDA GENEL KURALLAR

İşte her türlü bal maskesi için geçerli olan bazı kurallar:

Taze hazırlanmış maskeler kullanmak her zaman en iyisidir.

Mümkün olduğunca organik malzemeler kullanmaya çalışın.

Bal süzme bal olmalıdır. Ham filtrelenmemiş bal, yüksek derecede alerjik olduğu kanıtlanabilecek toz, polen taneleri, arıların vücudunda bulunan kıllar ve ölü kalıntıları içerebilir.

Manuka balının antimikrobiyal özellikler açısından en iyi seçim olduğu söylenir, bu nedenle manuka bal maskelerinin en etkili olduğu kabul edilir.

Bu maskeleri uyguladıktan sonra yüzünüzü veya vücudunuzun diğer kısımlarını duruladığınızda herhangi bir sabun kullanmayın. 

Yüzünüzü ılık suyla duruladıktan birkaç dakika sonra tekrar soğuk suyla yıkayın. Bu yüzünüzü tonlandıracak ve yüz kaslarınızın sıkılığını artıracaktır.

Olası alerjik reaksiyonlar için malzemeleri daima cildinizin küçük bir kısmında test edin. 

Tercih ettiğiniz maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü tercihen ılık su veya doğal bir temizleyici (sabun değil) ile yıkayın. Ancak bu zorunlu değildir ve bu adım olmadan da iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Etkilerini hemen göreceksiniz! Çikolata ile cilt bakımı nasıl yapılır?