Sivilce izlerini azaltan 7 mucize besin

Sivilceler cildin hem üst hem de altındaki dokusuna zarar verdi. Cildimizde sivilce çıktığı zaman, vücut onu onarmak için fazladan kolajen üretir. Vücut daha fazla kolajen üretince de, yara izleri belirmeye başlar. Sivilce izlerini yok etmenin kozmetik olduğu kadar doğal yolları da var. İşte sivilce izleriyle savaşan 7 mucize besin...

08 Nisan 2021, Perşembe 09:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- BAL KABAĞI

1- BAL KABAĞI

Bal kabağı, niasin, folat, A ve B vitaminleri ve çinko kaynağıdır. Niasin ve folat kan dolaşımını artırır, hücre yenilenmesini iyileştirir ve akne tedavisinde faydalı bir rol oynar.

Kabak çekirdeği, hormon seviyelerini ve yağ üretimini kontrol etmeye yardımcı olan ve cildin iyileşmesini sağlayan çinko içerir. A vitamini de sivilce izlerini en aza indirmeye yardımcı olur.

2- KALE

2- KALE

Kale, C ve K vitaminleri açısından zengin olmasının yanı sıra iyi bir demir ve bakır kaynağıdır.

Kaledeki vitaminler, mineraller ve antioksidanlar hiperpigmentasyonu azaltır ve cilt tonunuzu eşitlemeye yardımcı olur.

K vitamini, cildinizdeki koyu lekeleri azaltır. Demir, sivilce izleri ve lekeler de dahil olmak üzere yara izlerinin iyileşmesini sağlar.

3- LİMON

3- LİMON

Limon suyu Sarkan cildi sıkılaştırır ve lekelerle savaşır. Limon kabuğu, cildinizde koruyucu ve antikarsinojenik etkileri olan flavonoidler içerir.

Güne ılık suyla seyreltilmiş bir bardak limon suyu ile başlamanız, sağlıklı ve ışıltılı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olabilir.

4- TATLI PATATES

4- TATLI PATATES

Tatlı patates, retinol ve beta-karoten içerir. Vücudumuz beta-karoteni A vitaminine dönüştürür. A vitamini, genellikle serbest radikallerin neden olduğu renk değişikliği, iltihaplanma ve tıkanmış gözeneklere karşı cilt bariyeri görevi görür.

Retinol, hiperpigmentasyon, akne, ince çizgiler ve yara izlerine karşı savaşır. Pahalı kremler satın almak yerine, yemeklerinize tatlı patates ekleyerek orijinal retinolün tadını çıkarabilirsiniz.

5- PAPAYA

5- PAPAYA

Papaya, papain adı verilen bir sindirim enzimi içerir. Papain, ölü cilt hücrelerinin pul pul dökülmesine, gözeneklerin açılmasına ve akne izlerinin giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca cildin nemli kalmasını sağlar ve ileride oluşabilecek çatlakları önler.

6- KARNABAHAR

6- KARNABAHAR

Karnabahar, C vitamini kaynağıdır ve histidin adı verilen güçlü bir amino asit içerir.

Histidin, cildimizi zararlı UV ışınlarına karşı korur. C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı savaşır, vücudumuzun demiri emmesine yardımcı olur ve yaraları iyileştirir.

7- KİNOA

7- KİNOA

Kinoa, B3 vitamini açısından zengindir. Niasinamid olarak da bilinen B3 vitamini, akne, gül hastalığı ve egzama nedeniyle tahriş olmuş ve iltihaplanmış cildi yatıştırmaya yardımcı olur.

Kinoada bulunan bir eser element olan ekdisteroidler, akne nedeniyle ortaya çıkan izlerin giderilmesine yardımcı olur. Cildi onarır ve tahrişi en aza indirir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hem ucuz, hem sağlıklı: Evde doğal yöntemlerle saç açmanın 7 yolu