Sivilce ve akne düşmanı: Yoğurt

Dermatoloji Uzmanı Dr.Şerafettin Saraçoğlu, probiyotiklerin akne tedavisinde büyük bir çözüm olabileceğini belirtti

17 Ekim 2014, Cuma 11:31
A A
Sivilce ve akne düşmanı: Yoğurt

Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu anlatıyor:

Yapılan son çalışmalar, akne ve rozasea (kırmızı cilt) vakalarında probiyotik kullanımıyla daha hızlı ve güvenli iyileşme sağlanabildiğini gösterdi.

Son yıllarda probiyotikler, sindirim sisteminin sağlıklı olmasına yardımcı olan ana maddeler olarak algılanıyor. Gerek yoğurtlarda bulunan gerekse toz formunda günlük destek ürünü şeklinde kullanılabilen probiyotikler,  dost bakteri türleri ve sağlığımızı devam ettirmek için gerekliler. Bağırsaklar için çok yararlı olan bu dost bakterilerin, sindirim sistemi yanında deri üzerinde de olumlu etkilerinin olduğu görüldü. Akne ve rozasea'ye yatkın kişilerde günlük aldıkları probiyotik kullanımıyla beraber ciltlerinde düzelme görüldü.

Vücudumuzda birçok bakteri bize zarar vermeden bizimle birlikte yaşarlar. Bu bakteriler aksine birçok organın normal çalışmasını sağlar. Probiyotiklerin akneli hastalarda nasıl yararlı olduğunu anlamak çok kolay olmadı; çünkü etki mekanizması çok karmaşık. Şu anda probiyotik içeren krem veya maskeler ile benzer etkinin elde edilip edilemediği araştırılıyor. Aslında doğal yoğurttan elde edilen bazı maskeler ülkemizde çok uzun yıllardır maske olarak kullanılıyor.

Yoğurtlu Akne Maskeleri

1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu bir çorba kaşığı yoğurt ile karıştırılıp temizlenmiş yüze sürülecek. 15 dakika bekletildikten sonra yıkanacak.
Bu maske haftada 2-3 kez kullanılabilir.

Karma Ciltler İçin Ballı Yoğurt

Bir çay kaşığı organik balı 3-4 çay kaşığı doğal yoğurt ile karıştırıp kullanabiliriz. Bal doğal antibakteriyel etki yanında iyi nemlendirici özelliği sayesinde akneli karma ciltlerde etkili yanıt almada yardımcı olacaktır.

Günümüzde probiyotik içeren bakım ürünleri hazır olarak da satışa sunuluyor; ancak probiyotiklerin her türü, deri üzerinde aynı etkiye neden olamıyor. Etkinin en iyi olduğu probiyotik bakteri türleri; streptococus thermophiles, streptococus salivarius, bifidobacterium longum. Hazır probiyotik içeren kremlerden yararlanmak istendiği taktirde bu bakterileri içeren ürünler tercih edilebilir.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...