Siyaset Bakan Soylu'dan Suriyeli sığınmacı açıklaması: Yüzde 70'i geri dönmek istiyor
Paylaş
Bakan Soylu'dan Suriyeli sığınmacı açıklaması: Yüzde 70'i geri dönmek istiyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı canlı yayın programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu Ankara'da cemevlerine saldırı olaylarına dair, "Türkiye üzerinden yapılmaya çalışılanlar var. Fay hatları tetiklenmeye çalışılıyor." şeklinde konuştu. Soylu "Türkiye'de 3 milyon 650 bin Suriyeli sığınmacı var. Araştırmalarda Suriyelilerin yüzde 70'i dönmek istiyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

Haberin Devamı

Batı ile doğu orasında bir köprüyüz. Büyük bir medeniyetin devamıyız. Kültürleri içimizde hamurlayarak bulunduğu bir coğrafyanın içindeyiz. Türkiye üzerinden yapılmaya çalışılanlar var. Cemevleri olayında bunu gördük. Kimi zaman laik-antilaik olarak çerçevelenmeye çalışıldı. Hepimiz tecrübe ediyoruz. Kamunun tecrübesi oluyor, terörle mücadele edenlerin bir tecrübesi oluyor. 21. asrın başından itibaren geçmişte bunları yaşayıp hissetiysek Cumhurbaşkanımız da nasıl birbirilerine sokulmak istendiğini, bu kavganın bize zaman ve güç kaybettiren bir kavga olduğunu biliyor. Fay hatları tetiklenmeye çalışılıyor. Birileri sürekli toplumu tahrik etmeye ve dejenere etmeye çalışıyor. Bugün Kürt olduğunu dile getiremeyen vatandaşımız var mı? Babası dede olan emniyet müdürümüz var, Ermeni kaymakamımız var.

Haberin Devamı

"TÜRKİYE'Yİ ZAYIFLATMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Türkiye'ye bir tek şey sormak istiyorum. ABD son üç yılda PYD'ye 2 milyar dolar niye yardım eder? Acaba Türklerle Kürtler arasında bir şey oluşturabilir miyiz, Sünnilerle Aleviler arasında bir süreç oluşturabilir miyiz diye uğraşıyorlar. Türkiye Sünni-Alevi çatışmasıyla zayıflatılmaya çalışılıyor. Bunu zayıfsanız yersiniz. 2 bin dolarlık, 3 bin dolarlık ülkede size bir oyun kurabilirler. Bunu anlarsınız ama ses çıkarmazsınız. Türkiye'nin 21. yüzyıl öncesi tablosu buydu.

SURİYELİ SIĞINMCILAR TARTIŞMASI

Sığınmacılar elbette ülkelerine dönecek. 2011'de başladığı zaman biz bu sürecin bu kadar uzun süreceğini tahmin etmedik. Biz insaniliğimizden, biz komşuluğumuzdan, biz, o insanların karşı karşıya kaldığı zulümden, süreçlerden ayrı bir düşünce içinde olamayız. Bu insanlar kendi ülkelerine dönmeyecekler mi? Elbette dönecekler. Elbette ki dönecekler fakat şu anda nereye dönebilirler? PYD'nin etkin olduğu bölgelere mi dönebilirler? Şu anda rejimin sürekli bombaladığı yerlere mi dönebilirler? Türkiye uzun zamandır bu süreci de bir politikayla yönetiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki duruma değinerek, “Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz” dedi.

"SURİYELİLERİN YÜZDE 70'İ DÖNMEK İSTİYOR"

Onun ötesinde bizim sorumluluklarımız var. İnsani sorumluklarımız var, komşuluk sorumluklarımız var. Biz o insanları ölüme terk edemeyiz, ölüme itemeyiz. Bizim harekat yaptığımız bölgelerde, o hatta toplam 6 milyon insan yaşıyor. O İnsanlar kime itimat ediyor, kime güveniyorlar?
Hayat orada daha öncekinden çok daha normale döndü. Sanayisi, ticareti, ekonomisi, eğitimi ,sağlığı, tarımı, üretimi var. Türkiye'de 3 milyon 650 bin Suriyeli sığınmacı var. Araştırmalarda Suriyelilerin yüzde 70'i dönmek istiyor.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanımız bir ifadede bulundu, "Cerablus, Azez, El-Bab, Resulayn ve Tel Abyad bölgesinde 1 milyon kişinin dönüşünü temin edecek adımlar atacağız" dedi. Ertesi günden itibaren havan atmaya başladılar öbür taraftan. Yani burada her hamleyi gerçekleştiriyorlar. Türkiye'de bir provokasyon yapabilirler mi? Güvenlik açısından bana göre Cumhuriyet tarihinin en güçlü zamanındayız. Atak yemeyiz anlamına gelir mi, büyük konuşmamak lazım. Türkiye içerisinde geçmiş izlerden kalan birtakım denemelere girebilirler ama hemen gereğini yerine getirme kabiliyetine haiziz. Suriyeliler içerisinden bir provokasyon oluşturabilirler mi? Böyle bir şey olmaz, kesinlikle olamaz. 211 bin Suriyeliye vatandaşlık verildi. 120 bini de oy kullanacak.

Haberin Devamı

"YSK'DAN ÇOK BİLGİ VAR DENİYORSA SUÇ İŞLENİYOR DEMEKTİR"

"YSK'dan çok bilgi var" deniyorsa suç işleniyor demektir. 120 bin Suriyeli seçmen var. Bunlar kimler? Çok kriterimiz var. Mühendisi, mimarı, doktoru, iyi öğrencisi, sigortalı çalışanı var. Yani bir ara bir şikayet vardı ya, en iyilerini alıp Avrupa'ya götürüyorlar diye. Türkiye bir çadır devleti değildir. İlk kez de vatandaş yapmıyor. Vatandaş yapmasının kriterleri var, güvenlik soruşturması var, safahatları var. Bunlar da kanunla belirlenmiştir.

"SADECE TERÖRLE MÜCADELE ETMİYORUZ"

Hakkari'de 2016'da tıp fakültesi kazanan öğrenci sayısı 0. 2021 19, 2022 24. Şu anda Diyarbakır'da otellerde yer yok. Her birinde Üniversite var. Doğu Ekspresi'nde yer olmadığını biliyoruz. 8 köy yakın zamanda bir kısmı Cudi Dağı eteklerinde köylerine geri döndürecek adımı atacağız. Festivallerde Kürtçe söylenmiyor deniyordu. Herkes her şeyi söylüyor. Gençlerin yaşama ait ümitlerinin serpildiği durum söz konusu. Terör örgütüne katılanlarda geçen yıl 51, 52, bu yıl 31 rakamı var. Hepsi yurtdışında. Sadece terörle mücadele etmiyoruz. Diyarbakır Anneleri'nin duruşu var. Türkiye çok güçlü perspektif ortaya koymaktadır. Sadece şu olabilirdi. Polis ve jandarma gücüyle mücadele edebilirdiniz, peki vatandaş ne olacak. 100 bin üzerinde Hakkarili çocuk kayak öğrendi.

Haberin Devamı

Bizim getirdiğimiz Türkiye bu. AK Parti iktidara geldikten itibaren biz geçmişte terörle mücadelede neler yaptık. Her yerdeyiz. Fellik fellik arıyoruz. Profesyonelleşiyoruz. Sizi adım adım takip edeceğiz dedik. Son 4 yıl 3 bin 500 terörist görülmesi yaşanmış. 2022'de 314 görülme oldu. Telsiz konuşması 31'e düşmüş. Teröristler artık iletişim kuramıyor. Haziran ayında yakaladığımız bir terörist 'Ben kaçıyordum' dedi. Terör örgütünde çözülme var. Bu yıl Türkiye'ye giriş yapan 8 terörist var. İHA'lar bu yıl 40 bin saati havada geçirecek. Eren'i katledenler bölgeden temizlendi. Afrin güvenli bölge haline gelince Toroslar temizlendi. Türkiye'de 124 terörist kaldı.