Siyaset Erdoğan: Her türlü koalisyona gireriz
Paylaş
Erdoğan: Her türlü koalisyona gireriz

Rusya ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Suriye'ye olası bir operasyonda Türkiye bu operasyonun neresinde olacak" sorusuna yanıt verdi

Rusya'ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ziyareti öncesinde açıklama yaptı. Erdoğan, Suriye'ye olası bir müdahalede Türkiye'nin her türlü koalisyonun içinde yer almaya hazır olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

Rusya ve Arjantin ziyaretleri öncesinde açıklama yapan Erdoğan, 'Bildiğiniz gibi Türkiye 2015 yılında G20 Genel Başkanlığı'nı üstlenecek ve Liderler Zirvesi bizim ev sahipliğimizde gerçekleşecek. ST. Petersbourg zirvesi büyük önem arz etmektedir. G20'nin küresel ekonomik işbirliği açısında temel platform haline geldiği hepiniz tarafından malumunuz. St. Petersbourg'taki zirvenin ana konusu büyüme ve istihdam olacak. Türkiye özellikle son yıllarda etkisini gösteren küresel ekonmomik kriz karşısında güçlü bir ekonomi olarak örnek gösterilmekte.

2020 olimpiyatlarına İstanbul'da ev sahipliği yapmasını çok önemsiyoruz. Ben ve arkadaşlarım bu amaçla Arjantin'e gidiyoruz. En son Mersin Akdeniz oyunlarını başarıyla gerçekleştirdik. 2020 Olimpiyatları'na da en iyi şekilde ev sahipliği yapmayı hedefliyoruz. İstanbul emsalsiz bir olimpiyat düzenleme alt yapısına sahiptir. Eşsiz bir tarihi birikime sahip olan İstanbul medeniyetleri buluşturuyor. Tokyo ve Madrid gerek şehirler gerek ülkeler olarak daha olimpiyatlara ev sahipliği yaptı. İstanbul daha önce böyle bir orginazasyona ev sahipliği yapmadı. Bu açıdan rakiplerinden farklıdır. Temmenimiz müjdeli bir haberle ülkemize dönmek" dedi.

Haberin Devamı

Erdoğan açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı:

SURİYE MESELESİ

"Suriye'de şehit edilmiş olan o yavrularımızın zaten bütün kamera çekimlerini dünya gördü, bizler de izledik. Dikkat ederseniz bir kurşun yarası ve ya kan değil, onların sadece kimyasal bombalarla öldürüldüğünü çok açık gördük. Tabii rejim şu anda bunu kabul ediyor. Rejim 'biz yapmadık muhalifler yaptı' diye bir kaçamak yapma gayreti içinde. ABD'nin bu konuda iddialı çıkışları var, bizim de aynı şekilde.

Sayın Putin son yaptığı açıklamalarda kimyasal kullanıldığı ispatlandığı takdirde tavırlarının değişeceğini söyledi. Putin 'askeri müdahaleye karşıyız' derken, kimyasal silah olması halinde taraftar olması çok enteresandır. Neticesi ölüm olan saldırıda ne kullanırsanız kullanın bize göre bu suçtur. Bu bir insanlık suçudur. Uçaklarla bombalara öldüreceksin suç olmayacak, kimyasalla öldüreceksin suç olacak. Bir defa öldürmek suç mu değil mi buraya bakmak lazım. Kimyasal olan daha vahşi diyebilirsiniz, olabilir. Vahşet noktasına girerseniz uçaklardan bombalayarak öldürmek çok daha vahşi olabilir. 100 bin kişinin öldürülmesine suç değildir diyeceksiniz, 1000 kişinin öldürülmesi suçtur, kimyasal ispatlanırsa BM'nin yanında oluruz diyeceksiniz. Bana çok tuhaf geliyor bu."

Haberin Devamı

'TÜRKİYE OPERASYONUN NERESİNDE OLACAK?'

"ABD'nin kongre kararı Suriye'ye zaman kazandırıyor diye düşünüyor musunuz ve olası bir operasyonda Türkiye bu operasyonun neresinde olacak" sorusuna Erdoğan "Bunu şartlar belirleyecek. Biz şu anda her türlü koalisyonun içersinde yer almaya hazır olduğumuzu söyledik. Sayın Obama'nın bunu kongreye götürmesi olayı kendi iç siyasi kararı olarak değerlendirilebilir. Kendine olan güveninden de kaynaklanabilir" şeklinde yanıt verdi.

CHP'NİN MISIR ZİYARETİ

Erdoğan CHP'nin Mısır'a gitmesi ve Mısır büyükelçisinin Mısır'a gönderilmesiyle ilgili olarak "Büyükelçimizi müzakereler için buraya çağırdık. Biz 'büyükelçiliği kapatıyoruz' diyerek bir adım atmadık. Müzakerelerimizi gerçekleştirdik, bunun ardından da kendisini tekrar gönderiyoruz, ama Mısır'daki şartlar başka türlü olursa yine değerlendiririz.

Haberin Devamı

CHP'nin oraya gitmesini önemsiyorum. Darbe deneyimlerinden bir şeyler aktaracaklar ya da darbe için akıl alacaklar. 'Biz de böyle darbeler yaptık veya böyle darbelerin arkasında bulunduk' gibi bir paylaşımı olabilir. Siyasette 'hangi parti nedir nasıldır' bunun tanınması bakımından isabetli olur" şeklinde konuştu.