Siyaset Meclis'te "Kürdistan" gerginliği

Meclis'te "Kürdistan" gerginliği

Paylaş
Meclis'te "Kürdistan" gerginliği

Meclis'te "Kürdistan" gerginliği

-"Kürt coğrafyası" tartışması-

Haberin Devamı

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik’in, konuşması sırasında, "Kürt coğrafyası" ifadesini kullanması da tartışmaya yol açtı. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, bu sözlere, "Yalnızca Türkiye coğrafyası var ve 7 bölgeye ayrılmıştır. Her çıkan konuşmacı çıkıyor buraya ırkçılık yapıyor. İnsan hakları suçu işliyor" diye tepki gösterdi.

Çelik ise bu sözler üzerine, "Kürdün yaşadığı coğrafyaya ’Kürt coğrafyası’ demenin neresi yanlış? Kürtleri ötekileştirilip, ayrıştırmanızdan kaynaklı bir sorun yaşanıyor. Biz ana dilimizle, kimliğimizle özgürce yaşamak istediğimiz için terörize ediliyoruz. Ben 7 yaşıma kadar Türkçe bilmiyordum. Bu da insanlık suçudur. Bunu hep beraber ortadan kaldırmalıyız" diye konuştu.

BDP’li Çelik’in konuşmasının ardından Yakut, "Sayın Çelik, 7 yaşına kadar Kürtçe konuştuğunuzu Türkçe bilmediğiniz söylediniz. O zaman orada yasaklanan bir Kürtçe yok. Öğretilemeyen bir Türkçe var" dedi.

Haberin Devamı

Yakut’un bu sözlerine BDP milletvekilleri, "İdris Naim Şahin’in yerine aday mısınız? Her konuşmaya müdahale ediyorsunuz sizi kınıyoruz. Bıktık artık" diye tepki gösterdi. Yakut da bu sözlere, "Irkçılık, milliyetçilik ve etnik milliyetçilik yapıldığı zaman buna müdahale etmem gerekiyor" şeklinde yanıt verdi.

-Sakık söz aldı, tansiyon arttı-

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, 12. maddede verilen önerge üzerinde söz alarak, BDP Muş Milletvekili Demir Çelik’e yönelik sözlerinden ötürü Yakut’u eleştirdi. Sakık, "Sayın Başkan, buradaki her konuşmacıya laf yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Sizin böyle bir göreviniz yok. Siz zaman zaman Cumhurbaşkanına vekalet ediyorsunuz. Sizin adil olmanız gerekiyor. Bizim burada çıkıp ne konuşacağımıza siz karar veremezsiniz. 1920’li yılların ret ve inkar politikalarının etkisiyle konuşuyorsunuz" görüşünü ileri sürdü.

Yakut’un, bu sözlere, "Asıl ret ve inkarı siz yapıyorsunuz" yanıtı üzerine Sakık, "Bu yaklaşımla bir yere varamazsınız. Biz komisyonlarda federasyon, özerk yapı gibi pek çok şey konuşuyoruz. Siz burada her konuşmaya müdahale ediyorsunuz. Amacınız İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yerine gelmek ise bunun bizim üzerimizden yapmaya çalışmayın. Böyle olmuyor Sayın Başkan, siz Meral Akşener’den Güldal Mumcu’dan ders alın. Belki AKP’de bir bayan başkanvekili gönderir de yaklaşım değişir. Başka yerlere mesaj göndermeyi düşünüyorsanız bizim üzerimizden yapmayın. Bu politikalar çıkmaz sokaktır. ’Kürdistan’a tepki, ’Kürt coğrafyası’na tepki. Sizin Ekonomiden Sorumlu Bakanınız daha dün ’Irak Kürdistanı’nda bulunuyordu. Orada resmi görüş var, burada yok" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Yakut bu sözler üzerine, "Burada yok tabii, olmayacak’ şeklinde yanıt verdi. Sakık da "Olacak burada da hep beraber olacak" diye bağırdı.

"Bundan korkmayın biz kaderimizi sizinle birleştirmişiz" ifadesini kullanan Sakık, "Bizim kaderimiz Türk halkıyla birlik ve bütünlük içindedir. Bu tartışmalar doğru değil. Bunlar bu sorunu çözmez. Hiç kimse bir coğrafyaya gem vuramaz, bir halkın diline de gem vuramaz" dedi.

Sakık’ın konuşmasının ardından Yakut tekrar söz alarak, "Sayın Sakık, benim kimseden ders almaya ihtiyacım yok. Benim hiçbir makamda gözüm yok. Bunun takdir hakkı da sizin değil. Ben de sizi uyarıyorum. Etnik yapı üzerinden bir yerlere varmaya çalışıyorsunuz. Önce bunu sorgulamanız gerekiyor" açıklamasını yaptı.

Haberin Devamı

Konuşmaların ardından yerinden söz alan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, komisyonla ilgili iddianın araştırılmasını ve gereğinin yapılmasını istedi.

-"Kimseyi dinlemiyorsunuz"-

CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner de 13. maddede verilen önerge üzerinde söz alarak, AK Parti milletvekillerine hitaben, "Kimseyi dinlemiyorsunuz. Bakın dün ’yargılanamaz’ denilenler bugün yargılanıyor. Yarın bu tasarıyla siz de Anayasa’ya aykırı hareket etme suçundan yargılanabilirsiniz" diye konuştu.

Kanunla Anayasa değiştirilemeyeceğini savunan Öner, "Sayın Başbakan maddeye kendi unvanını koydurmuş. Hiç heveslenmesin. Bu millet cephede eğilen kişiden cumhurbaşkanı seçmez. Milletin yarısını diğerine hasım edenlerden cumhurbaşkanı olmaz" dedi.

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık ise milletvekillerinin kullandıkları her oyundan ötürü bu dünya ve öbür dünyada vebali olacağını söyledi. "Yürütmenin istediği her kanunu buradan çıkarmak zorundayız" diye düşünmenin yanlış olduğunu savunan Işık, "Vicdanlarınızın sesini dinleyin. Sayın Cumhurbaşkanı ile muhtemel Sayın Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan arasında yaşanacak bir çekişmeye bu Meclis alet edilmesin" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ise "etnik yapıların ve Kürtlerin ülkenin gerçekliği olduğunu ve yıllardır Kürt sorunun konuşulduğunu" öne sürdü. Herkesin konuşmalara saygı göstermesi gerektiğini belirten Tüzel, "İnsanların birbirini terbiye etmeye çalışmasını doğru bulmuyorum" dedi.

-Vural - Kuzu tartışması-

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, görüşmeler sırasında yerinden kalkarak, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun, Cumhurbaşkanı adaylarıyla ilgili eksik belgelerin giderilmesi için tasarıda öngörülen 5 günlük süreyi 10 güne çıkaran önergelerinin "Anayasaya aykırı olduğunu" söylediğini anımsatarak, Kuzu’ya bu önergenin Anayasa’nın hangi maddesine aykırı olduğunu sordu.

Kuzu da Vural’a daha önce verilen açıkça Anayasa’ya aykırı önergelerin bu aykırılığını kabul edip etmediği sorusunu yöneltti. Kuzu ile Vural sorularını yineleyerek bir süre tartıştı. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Kuzu’yu, soruya cevap vermesi yönünde uyardı. Kuzu, bu sırada Vural’a "Sen ne anlarsın bu işlerden, geç hadi geç..." diye seslendi.

Vural ve MHP milletvekilleri Kuzu’nun bu sözlerine tepki gösterdi.

Kuzu, "60 günlük süre Anayasa’da öngörülen süre. Ondan kısmak Anayasa’ya aykırıdır. Benden bu kadar, işine gelirse" dedi.
MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın Kuzu’ya "terbiyesiz herif" diye bağırdığı duyuldu.
Tartışmaların uzaması üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi.

-"Yenilen pehlivan güreşe doymazmış"-

Verilen aranın ardından değişiklik önergesi üzerinde söz alan BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, muhalefetin tasarı üzerinde verdiği haklı değişiklik taleplerinin kabul edilmediğini söyledi.

Kurt, tasarının Anayasa’ya aykırı olduğunu ve bunu bile bile imzalamak durumunda kalacak Cumhurbaşkanı’nın da zor durumda bırakıldığını öne sürdü.
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu daha önce söylediğini anımsatarak, "Neden korkuyorsunuz? Kendine güvenen çıksın halkın karşısına" diye konuştu.

Genç, tasarının Anayasa Mahkemesinden döneceğini iddia ederek, "Dönmezse, mahkemenin kapısına kilit vurması lazım" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Yenilen pehlivan güreşe doymazmış. Daha yeni seçimden geldik. 7 seçimdir AK Parti birinci" ifadesini kullandı.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıl olmasının açıkça Anayasa’ya aykırı olduğunu öne sürerek, "Bunun bir Anayasa değişikliyle düzenlenmesi için bize gelseydiniz belki ’evet’ diyecektik. Bizim itirazımız; Anayasa hükmünün bir kanunla değiştirilmesinedir" diye konuştu.

Bu arada CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlı Aka, Genel Kurula ceketinin içine Ankaragücü forması giyerek geldi.

SIRADAKİ HABER