Siyaset Seçiminin ikinci turu için yurtdışında kuyruklar oluştu
Paylaş
Seçiminin ikinci turu için yurtdışında kuyruklar oluştu

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu için yurt dışı temsilciliklerde ve gümrüklerde oy verme işlemi başladı.

Yurt dışında ilk kez yapılan ikinci tur oylama için 73 ülkede, 151 temsilcilikteki 167 noktada sandık kuruldu. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere gibi ülkelerde daha önce iki gün olan oy verme süresi de beş güne çıktı. Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre, yurt dışı temsilcilikler ve gümrüklerde ikinci tur seçimlerde dün saat 22.30 itibarıyla 471 bin 734 oy kullanıldı.

Haberin Devamı

3.4 MİLYON SEÇMEN

Yurt dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen 24 Mayıs akşamına kadar yurt dışındaki oy merkezlerinde, 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar ise gümrüklerde oy kullanabilecek. Gurbetçiler, belirlenen temsilciliklerin herhangi birinde veya sandık kurulan herhangi bir gümrük kapısında oy verebiliyor. Bu, işlem için randevu alınmasına gerek bulunmuyor.

YENİ REKOR GELEBİLİR

AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel Hürriyet’e, Almanya, Avusturya başta yurt dışındaki Türk vatandaşlarının sabahtan itibaren uzun oy verme kuyrukları oluşturduklarını ve yurt dışında ilk kez yapılan ikinci tur oylamaya gösterilen ilgiden son derece memnun olduklarını söyledi. Özel, “Yurt dışında ilk tur seçimlerde yüzde 49.40 olan katılım oranının, bu turda daha da yüksek olacağını düşünüyorum. Bu oran bile yurt dışındaki vatandaşlarımızın ülkesine, bayrağına, milletine ne kadar bağlı olduğunu gösteriyor. Yurt dışındaki Türk vatandaşlarımız son derece duyarlı ve bilinçli. Geçersiz oy oranı da yurt dışında yurt içinin çok altında, sadece 15 bin 19” dedi.

Haberin Devamı

KKTC’DE YOĞUN İLGİ

KKTC’de kayıtlı 140 bin seçmen dün cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sandık başına gitti. Yurt dışı seçmenlerin ilk tur seçimlere katılım oranı yüzde 53 olmuştu. Yüzde 59.1 katılım oranıyla ortalamanın üzerine çıkan KKTC’de seçmenler ikinci tur seçimlere de büyük ilgi gösterdi. Sandıklar Lefkoşa, Gazimağusa ve Güzelyurt’ta kuruldu. KKTC’de sayıları on binlerle ifade edilen yurt dışı seçmen kütüğüne kaydını yaptırmamış seçmen de bulunuyor. İlk turda binlerce kişi, Oy kullanmak için hava ve deniz yoluyla Türkiye’ye seyahat etti. 28 Mayıs’taki seçimler öncesinde de Ercan Havalimanı ve limanlarda ‘Seçim trafiği’nin artması bekleniyor. (Ömer BİLGE / Lefkoşa)