Siyaset Sosyalist Enternasyonal ilk kez İstanbul'da toplanacak

Sosyalist Enternasyonal ilk kez İstanbul'da toplanacak

Paylaş
Sosyalist Enternasyonal ilk kez İstanbul'da toplanacak

Dünyanın sol partilerini bir araya getiren Sosyalist Enternasyonal'in konsey toplantısı, CHP'nin evsahipliğinde, 10-12 Kasım tarihleri arasında ilk kez İstanbul'da yapılacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 'AKP'nin gözlemci üyeliğini de ileride düşünebiliriz' dedi!

CHP'den yapılan açıklamada, "123 ülke ve siyasi partinin üyesi olduğu Sosyalist Enternasyonal’in Başkanlık Konseyi’nin 10-12 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul’da yapılması, bu hafta New York’ta gerçekleştirilen toplantıda benimsendi" denildi.

UMUT ORAN'DAN GÖNDERME


Açıklamada CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın ifadelerine de yer verildi. Oran'ın, “Bir zamanlar Başbakan CHP yerine kendilerinin Sosyalist Enternasyonal’e katılabileceklerini söylüyordu. Bunu tebessümle anımsıyoruz. CHP Sosyalist Enternasyonal başkanlığına seçildiğinde AKP’yi demokrasi, özgürlükler, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı konularında açıklarını kapatmak üzere belki gözlemci üye olarak Sosyalist Enternasyonal’e kabul edebiliriz" dediği belirtildi.

Açıklamada Umut Oran'ın “New York’ta 26 Eylül 2013’te yapılan BM Genel Merkezi’nde yapılan Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Divanı toplantısında Türkiye’yi ve bölgemizi ilgilendiren 4 önemli karar alındı" dediği de kaydedildi.

"400 TEMSİLCİ İSTANBUL'A GELİYOR"

Oran'ın alınan kararları şu şekilde özetlediği vurgulandı:

“- Sosyalist Enternasyonal’in 101 üye, 22 danışman üye ve 30’un üzerinde gözlemci üyesinin katılacağı Konsey toplantısı yaklaşık 400 temsilcinin katılımıyla 10 – 12 Kasım 2012 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak. Sosyal demokrasinin en büyük çatı organizasyonunun bu büyük toplantısına Cumhuriyet Halk Partisi ev sahipliği yapacak.

- Konsey toplantısı sırasında Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Divanı toplantısıyla, Etik ve Finans Komiteleri toplantıları da gerçekleştirilecek.

- Yine konsey toplantısı sırasında Suriye’yi ilgilendiren geniş katılımlı özel bir toplantı da yapılacak. Bu toplantı için Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala 26 Eylül tarihinde BM nezdinde temaslar da gerçekleştirdi.

- Konsey toplantısı sırasında özgürlük ve demokrasi açığı uluslararası boyutuyla da ele alınacak. Geçtiğimiz aylarda tüm ülkede yaşanan Gezi Olayları da bu kapsamda ayrıca görüşülecek"

'TEBESSÜMLE ANIMSIYORUZ'


Açıklamada Umut Oran'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da şu çağrıyı yaptığı belirtildi:

“Bir zamanlar Başbakan CHP yerine kendilerinin Sosyalist Enternasyonal’e katılabileceklerini söylüyordu. Bunu tebessümle anımsıyoruz. CHP Sosyalist Enternasyonal başkanlığına da seçildiğinde AKP’yi demokrasi, özgürlükler, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı konularında açıklarını kapatmak üzere belki gözlemci üye olarak Sosyalist Enternasyonal’e kabul edebiliriz. Sayın Erdoğan da bu sayede uluslararası yapılarla barışçıl ve kalıcı ilişkiler kurmayı, özgürlükçülüğü, insan haklarına ve emeğe değer vermeyi de en iyi şekilde öğrenme fırsatı bulur“

DHA

Haberin Devamı
SIRADAKİ HABER