Sizi başka bir gezegendeymiş gibi hissettirecek 13 lokasyon

Dünyamız o kadar gizemli ki her yeni keşif bizi daha da şaşkınlığa sürüklüyor. Öyle ki uzak diyarlarda aradığımız doğal güzellikler aslında yanı başımızda çıkıyor. Hollywood'un uzay filmlerinden başka gezegenlerin coğrafyasına aşinayız. Peki senaristler bu filmlerdeki gezegenleri yaratırken aslında kendi gezegenimizden esinlenmiş olabilirler mi? Bizce olabilir :) Peki Mars'a seyahat için önümüzde daha uzun yıllar varken gezegenimizdeki Mars'ı görmek istemez misiniz? İşte sizi başka gezegendeymiş gibi hissettirecek lokasyonlar.

20 Aralık 2020, Pazar 11:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Büyük Kanyon

1- Büyük Kanyon

Büyük Kanyon ile başlayalım. Amerika Birleşik Devletleri'nin Arizona Eyaleti'ndeki bu kanyon, uzay filmlerinde gördüğümüz ve NASA'nın boy boy fotoğraflarını paylaştığı Mars'a benzemiyor mu?

2- Lanzarote Adası

2- Lanzarote Adası

İspanya'daki Kanarya Adaları'na bağlı olan Lanzarote Adası, volkanik faaliyetler sonucu bu hale gelmiş. Adada bulunan Fuego Dağları'ndaki çatlaklardan hala güçlü bir ısı yayılımı var. Bu ısının yumurta pişirmeye yetecek seviyede olduğu söyleniyor.

3- Monument (Anıt) Vadisi

3- Monument (Anıt) Vadisi

ABD'nin Utah ve Arizona sınırda bulunuyor. Kızıl renkli bu vadide Navajo adında yerli bir kabileye ev sahipliği yapmış.

4- Antilop Kanyonu

4- Antilop Kanyonu

Arizona'da bulunan Antilop Kanyonu erozyon sonucu oluşmuş. Antilop Kanyonu'da tıpkı Büyük Kanyon ve Anıt Vadisi gibi Mars'ı andırıyor.

5- Sahra'nın Gözü

5- Sahra'nın Gözü

Moritanya'da bulunan Sahra'nın Gözü, bambaşka bir boyuta kapı aralıyor adeta! Eskiden bilim insanları Sahra'nın Gözü'nün meteor çarpması sonucu oluştuğunu düşünüyordu. Şimdi ise erozyon nedeniyle oluştuğunu savunuyorlar. Bazı kişiler ise kayıp şehir Atlantis'in Sahra'nın Gözü'nde olduğunu düşünüyor.

6- Erebus Buz Kayaları

6- Erebus Buz Kayaları

Dünya'nın en soğuk noktalarından biri olan Antarktika'da yer alan Erebus Buz Kayaları, adını Yunan kaos tanrısı Erebus'tan alıyor. Bölgede Erebus Yanardağı'nın da olması ateş ve buzun bir arada bulunmasını sağlıyor. Yanardağ 1972'den beri faaliyette. Buz kayaları, bölgenin adeta başka bir gezegendeymiş gibi görünmesini sağlıyor.

7- Reed Flute Mağarası

7- Reed Flute Mağarası

Çin'in Guilin kentinde yer alan Reed Flute Mağarası, Kamış ya da Flüt Mağarası olarak da adlandırılıyor. Mağaranın için renkli aydınlatmalarla dünya dışı bir atmosfere bürünüyor.

8- Taş Orman

8- Taş Orman

Madagaskar'da bulunan Taş Orman, milyonlarca yıl süren jeolojik faaliyetler sonucu oluşmuş. Taş Orman, UNESCO Dünya Mirası tarafından tescillenmiş bir bölge.

9- Son Doong

9- Son Doong

Vietnam'daki Son Doong Mağarası, o kadar büyük ki içine gökdelenlerin bile sığabileceği düşünülüyor. Mağaranın içinde, tepedeki deliklerinden güneş ışığı aldığı için bitkiler büyüyor. Bu da adeta başka bir dünyanın oluşmasını sağlamış.

10- Lençóis Maranhenses

10- Lençóis Maranhenses

Brezilya'da yer alan Lençóis Maranhenses Ulusal Parkı'ndaki kum tepeleri ilginç görüntüsüyle büyülüyor. Yağmur yağdığı zaman kum tepeleri arasındaki oyuklar suyla doluyor ve zümrüt yeşiline dönüyor.

11- Deadvlei

11- Deadvlei

Namibya'daki Deadvlei, "ölü bataklık" anlamına geliyor. Her ne kadar çorak bir bölge olsa da, doğal güzelliğine hayran kalmamak elde değil.

12- Uyuni Tuz Gölü

12- Uyuni Tuz Gölü

Bolivya'daki Uyuni Tuz Gölü, dünyanın en büyük kurumuş tuz gölü. Yağmur yağdığında ise göl ayna gibi parlıyor.

13- Fly Gayzeri

13- Fly Gayzeri

ABD'nin Nevada Eyaleti'ndeki Fly Gayzeri, 1964 yılındaki bir sondaj çalışmasında işlerin ters gitmesi sonucu oluşmuş. Yani insanoğlunun hatası, bu güzelliğin ortaya çıkmasını sağlamış. Eriyen mineraller yeryüzüne çıkarak gayzeri oluşturmuş.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Paris'te pandemi günleri nasıl geçiyor?