Sofralardaki beyaz tehlike! Kimse kolay kolay fark etmiyor

Süt alerjisi olduğunuzu belirten doktorunuzun ilk tavsiyesi, keçi ya da koyun sütü içeren gıdaları tüketmeniz yönünde olur. Ancak bunu yapmanıza rağmen alerjik semptomlarınız devam ediyorsa, nedeni hileli peynir tüketiyor olabilirsiniz. Peki tüketiciler hileli peyniri nasıl fark edebilir? Milliyet'ten Gürkan Akgüneş'in haberi...

14 Kasım 2021, Pazar 09:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
HER 5 PEYNİRDEN 1'İ!

HER 5 PEYNİRDEN 1'İ!

Yakın zamanda yayınlanan bir çalışmaya göre, her 5 peynirden 1’i etiketinde belirtilen sütü içermiyor.

Çalışma, Afyon Kocatepe Üniversitesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü’nden iki akademisyen tarafından yapıldı. Afyon ve Antalya’daki market ve halk pazarlarında “koyun peyniri” ve “keçi peyniri” olarak satışa sunulan peynirler analiz edildiğinde, satışa sunulan her 5 peynirden sadece 1’inin gerçekten keçi ya da koyun peyniri olduğu anlaşıldı. Analiz edilen 60 keçi peynirinden yüzde 38’inin keçi-inek sütü karışımından, yüzde 42’sinin ise sadece inek sütünden yapıldığı belirlendi.

TÜKETİCİ ALDATILIYOR

TÜKETİCİ ALDATILIYOR

Yine 60 adet “koyun peyniri” etiketi taşıyan numunenin ise sadece yüzde 18’inin koyun sütünden imal edildiği anlaşıldı. Peynirlerin yüzde 50’sinin koyun-inek sütü karışımından, yüzde 32’sinin ise sadece inek sütü kullanılarak üretildiği tespit edildi.

Araştırmacılar, “Koyun ve keçi peynirlerine yüksek oranda inek sütü karıştırıldığı ya da sadece inek sütüyle yapıldığı belirlenmiştir. Tüketiciyi aldatmaya yönelik bu durumlar için periyodik kontrollerin yapılması gerekmektedir” notuyla çalışmayı yayınladı.

Benzer başka bir çalışmada da, Şanlıurfa’dan satın alınan koyun peynirlerinde yüksek oranda inek sütü bulunduğu belirlendi. Yarısı ambalajlı 90 adet “koyun peyniri”nin yüzde 30’unda inek sütü saptayan akademisyenler, bu durumun halk sağlığı açısından ciddi bir risk yaratabileceği uyarısında bulundu.

KEÇİ SÜTÜ ANNE SÜRÜNE DAHA YAKIN

KEÇİ SÜTÜ ANNE SÜRÜNE DAHA YAKIN

Gerçekten de süt ve süt ürünlerine yönelik alerjik reaksiyonlar yaygınlaşırken, gıdadaki bu tip hileler bazı tüketiciler açısından ciddi sonuçlar doğurabilir. Çünkü her süt, farklı kompozisyona sahiptir. Mesela keçi sütü; diğer sütlere oranla daha düşük oranlarda s-1 kazein ve daha yüksek oranda küçük çaplı yağ kürecikleri içerir. Bu özellikleri sayesinde de sindirimi inek sütüne göre daha kolaydır. Anne sütüne, inek sütünden daha fazla benzerlik gösterir. Bu yüzden inek sütü alerjisi veya laktoz intoleransı olan bebek ve çocuklara doktorlar, alternatif olarak keçi sütünü önerir.

TÜKETİCİ HİLEYİ NASIL FARK EDECEK?

TÜKETİCİ HİLEYİ NASIL FARK EDECEK?

Peki, pazardaki mevcut tablo hileye bu kadar açıksa, tüketici bu tip hileleri nasıl fark edebilir? Peynir Tebliği’ni hazırlayan ekibe başkanlık eden ve tüm meslek yaşamını süt endüstrisiyle birlikte geçiren Prof. Dr. Celalettin Koçak, “Bu tip hileyi öyle tadına, kokusuna, rengine bakarak anlamak mümkün değil. Ben bile anlayamam” diyor.

'CEZA ALANLAR BİLE ÜRETİME DEVAM EDİYOR'

'CEZA ALANLAR BİLE ÜRETİME DEVAM EDİYOR'

Süt teknolojisi uzmanı Prof. Dr. Koçak, farklı süt kullanımıyla ürüne bitkisel yağ katılmasının bu sektördeki en yaygın hile olduğuna vurgu yapıyor:

Ben Silifkeliyim. Tulum peyniriyle büyüdüm. Tulum peynirine bitkisel yağ koyuyorlar. Ama yiyince anlayamıyoruz. Peynirin içindeki yağ kompozisyonu ancak analizle belirlenebilir. Bunu yapacak olan da bakanlık. Bakanlık sıkı kontrol edecek. Denetimleri artıracak. Denetimler maalesef önceden belirlenen adreslerde yapılıyor. 20-30 kez ceza alanlar bile üretime devam ediyor. Özellikle merdiven altı çalışan firmalara yönelik denetimler yapılmalı.

AFYON KAYMAĞINDA BİLE HİLE VAR!

AFYON KAYMAĞINDA BİLE HİLE VAR!

Keçi ve koyun sütünde uygulanan hileler, çok daha pahalıya pazarlanan manda sütünde de yapılıyor. Bunu da manda kaymağına ilişkin bir araştırmadan anlıyoruz. Meşhur Afyon kaymağını inceleyen bir araştırmaya göre, Afyon ve ilçelerinde imal edilerek “Afyon kaymağı” etiketiyle satılan 100 kaymaktan sadece 13’ü yüzde yüz manda sütünden elde edilmiş.

Oysa Krema ve Kaymak Tebliği’ne göre, Afyon kaymağı sadece manda sütünden üretilmeli. Ancak analiz edilen örneklerin yüzde 59’unda manda sütünden eser dahi bulunamamış!

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dr. Ümit Aktaş Anti-Diyabet beslenmeyi açıkladı