Doğru insan için tam zamanı olabilir: Soğuk hava aşk hayatımızı nasıl etkiliyor?

Soğuk hava romantizmini seviyoruz. Karda el ele yürüyelim, evde battaniye altında film izleyelim... Lafa gelince kış mevsimi çok romantik ama pratikte pek öyle değil. Soğuk havalarda daha negatif, daha defresif, daha yalnız bir ruh haline bürünüyoruz. Ama diğer bir yandan bakınca, Facebook'ta en çok insanın ilişki durumunu 'ilişkisi var' olarak değiştirdiği tarihler Kasım ve Aralık aylarına denk geliyor. Tesadüf mü? Dışarıda lapa lapa kar varken okuyalım, soğuk hava aşk hayatımızı nasıl etkiliyor?

17 Şubat 2021, Çarşamba 11:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kış mevsiminde negatif duyguları bastırmak istiyoruz

Kış mevsiminde negatif duyguları bastırmak istiyoruz

Yale Üniversitesi Psikoloji Bölümü Prof. Paul Bloom, yapılan araştırmaların, kış mevsiminde insanların kendini daha fazla yalnız ve depresif hissettiğini gösterdiğini söylüyor. Bu duyguların sonucunda da negatif duyguları bastırmak için duygusal bir arayış, kısa süreli bir flört veya değerli olduğunu hissetme arzusu yükselişe geçmeye başladığını belirtiyor.

 Facebook ilişki durumunda kasım ve şubat ayları arasında hareketlilik

Facebook ilişki durumunda kasım ve şubat ayları arasında hareketlilik

Facebook verilerine göre, genel olarak kasım ve şubat ayları arasında Facebook kullanıcıları ilişki durumlarını “İlişkisi var” olarak güncelliyor. Genellikle mart ayında ise bu değişim “İlişkisi yok” durumuna geri geliyor.


 Kış aylarında hamile kalma oranları yüksek

Kış aylarında hamile kalma oranları yüksek

Live Science verilerine göre, yaz aylarında doğum oranları çok fazla. Bu da yaklaşık olarak sonbahar ve kış aylarında hamile kalma oranlarının yükselişte olduğu anlamına geliyor. Kış aylarının gelmesiyle yalnız olma güdüsünden ziyade birlikte ve topluluk halinde olmaya, aile kurumuna, köklenmeye ve sakinleşmeye, cinselliğe olan hassasiyet artıyor. 


 Erkekler kışın daha fazla temas istiyor

Erkekler kışın daha fazla temas istiyor

Ayrıca erkekler üzerinde yapılan başka bir araştırmada da kış aylarında testosteron seviyelerinin arttığı ve bu durumun da daha fazla fiziksel ve duygusal temas ihtiyacı doğurduğu belirtiliyor.

Kışın daha fazla kutlama günü var

Kışın daha fazla kutlama günü var

Ayrıca kış aylarında Noel, yeni yıl, sevgililer günü gibi kutlanacak romantik günlerin fazla olması da insanları ilişki psikolojisine yönlendiriyor olabilir. Bu durum elbette her şeyde olduğu gibi kişiden kişiye göre değişebilir ve kış ayını biriyle geçirmek yerine yalnız olmayı tercih edebilirsiniz.

Kışın D vitamini eksikliği yaşıyoruz

Kışın D vitamini eksikliği yaşıyoruz

Ayrıca kış aylarında D vitamini eksikliği nedeniyle serotonin hormonunun düşüşe geçmesi de bu eksikliğin yerini doldurmak için farklı arayışlara girme dürtüsünü doğuruyor. Aşk, en güzel seçenek.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER O da beni seviyor mu?: Sizden hoşlandığını anlamanın 9 yolu