Söğüt ağacındaki kimyasallar tümörleri öldürüyor

İngiliz bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, kanser tedavisine yeni bir ışık tutuyor. Yüzyıllardır ağrı tedavilerinde kullanılan söğüt ağacının içindeki bir kimyasalın, kanser hücrelerini yok ettiği ortaya çıktı. Özellikle çocuklarda görülen nöroblastomaya karşı da etkili olması bilim dünyasını heyecanlandırdı.

16 Nisan 2020, Perşembe 15:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Araştırmalar, söğüt ağaçları kanser hücrelerini öldürebilen bir kimyasal madde içerdiğini ortaya çıkardı.

Çalışma, yıkıcı çocukluk hastalıkları için yeni tedavi umutları doğurdu.

Söğüt ağacının yaprakları ve kabuğu ağrıları gidermek için binlerce yıldır kullanılıyor.

Hertfordshire'daki Rothamsted Research'ten bilim insanları ve Kent Üniversitesi'ndeki kanser biyologları şimdi tümör hücrelerini öldürebilen miyabeasin buldu.

Kimyasalın, genel hayatta kalma oranı yüzde 50'nin altında olan yaygın bir çocukluk kanseri olan nöroblastoma karşı başarısından özellikle heyecan duyuluyor.

Araştırmacılar miyabeasini laboratuarda, öldürdüğü tespit edilen birkaç meme, boğaz ve yumurtalık kanseri hücresine karşı deneyler yaptı.

Bilim insanlarını özellikle heyecanlandıran şey, beş yaşın altındaki çocuklarda en sık görülen katı tümör formu olan ve hayatta kalma oranı yüzde 50'nin altında olan nöroblastoma karşı da benzer sonuçlar üretmesiydi.

Araştırmacılar, söğüt ağaçlarını 'heyecan verici yeni kimyanın altın madeni' olarak adlandırıyor.

*Nöroblastom, beyinden tüm vücuda mesaj taşıyan sinir sistemi kaynaklı bir kanser türü. Genellikle, böbreküstü bezlerindeki sinir hücrelerinde başlar. Böbreküstü bezleri kalp atışlarını, tansiyonu, kan şekerini düzenleyen önemli hormonları salgılar.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kimyonun faydaları: Kimyon hangi hastalıklara iyi gelir? Kimyonun 9 faydası