Şok diyetlerle hızlı kilo vermek doğru mu?

Moda diyetler ve zayıflatıcı gıda takviyeleri, kısa sürede daha ince bir vücut sözü veriyor ama bunlara inanmak ne kadar doğru?

08 Mayıs 2017, Pazartesi 10:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bazı ürünler gerçekten hızlı kilo verdiriyor mu, güvenli mi? Peki bu kadar hızlı kilo vermenin riskleri neler? BariatrikLab Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi kurucusu Prof. Dr. Halil Coşkun, hızlı kilo verme iddialarını değerlendirdi:

“Bu tür diyetler 1950'lerden beri var. Ne yazık ki çok düşük kalorili diyet ve kilo verme cerrahisinin yanı sıra başka hiçbir ürünün, hapın veya diyetin hızlı kilo vermede işe yaramadığı ispatlanmış.

Herhangi bir hızlı kilo verme programında gerçekten yağ yakan şey bir hap veya yiyecek türü değil, egzersizle birlikte kalorilerin ciddi bir şekilde azaltılmasıdır.

HIZLI KİLO VERMENİN RİSKLERİ NELER?

HIZLI KİLO VERMENİN RİSKLERİ NELER?

• Safra taşları: Birkaç aydan sonra çok fazla kilo veren insanların yüzde 12-25'inde görülür. • Dehidrasyon: Bol miktarda sıvı içmekten kaçınılması sonucu oluşur. • Elektrolit dengesizlikleri: Nadiren yaşamı tehdit edebilir.

HIZLI KİLO VERMENİN YAN ETKİLERİ

HIZLI KİLO VERMENİN YAN ETKİLERİ

•    Baş ağrısı •    Asabiyet •    Yorgunluk •    Baş dönmesi •    Kabızlık •    Adet düzensizlikleri •    Saç dökülmesi •    Kas kaybı Hızlı kilo vermenin tehlikeleri, diyet için harcanan zamanla birlikte artar. Proteinsiz bir diyet yapmak özellikle risklidir.

HIZLI KİLO KAYBI İYİ BİR FİKİR DEĞİL Mİ?

HIZLI KİLO KAYBI İYİ BİR FİKİR DEĞİL Mİ?

Hızlı kilo verme diyetleri, hastalıklara neden olabilir ancak obezite de aynı şekilde hastalıkların kaynağıdır. Bu nedenle çok düşük kalorili diyetler kilo verme cerrahisi gibi belirli bir amaç için hızlı kilo vermeye ihtiyaç duyan obez insanlar için makul bir kilo verme seçeneği olarak kabul edilir. Çok düşük kalorili diyetler birkaç hafta süren doktor denetiminde olan diyettir. Yemekler beslenme açısından dengeli ancak pahalıdır. İnsanlar zamanla binlerce lira harcayabilirler. Çok düşük kalorili diyetler, 12 hafta içinde vücut ağırlığının yüzde 15 ila yüzde 25'inin kaybedilmesini güvenle sağlar. Diyet bırakıldığında kilolar geri gelir ve bu hızlı bir şekilde olur.

BİR ELBİSEYE SIĞABİLMEK VEYA PLAJDA İYİ GÖRÜNMEK İÇİN...

BİR ELBİSEYE SIĞABİLMEK VEYA PLAJDA İYİ GÖRÜNMEK İÇİN...

Hızlı kilo vermek isteyen insanların çoğu, genellikle bunu kendi başlarına yaparlar. Sık sık bir elbiseye sığabilmek veya plajda iyi görünmek gibi kısa vadeli bir hedef elde etmek isterler. Kendinizi aç bırakmak kesinlikle iyi bir fikir değil. Ancak sağlıklı değilseniz kısa süreli aşırı kalori kısıtlamasının size zorluk yaşatması muhtemel değildir. Ne yaptığınızı doktorunuza bildirin ve diyetinize protein eklemeyi unutmayın. (Günde 70 ila 100 gram). Bir multivitamin alın ve potasyumdan zengin yiyecekler (domates, portakal ve muz) yiyin. Ayrıca şok diyetlerin uzun süreli ve sağlıklı bir kilo elde etmenize pek yardımı dokunmayacağını unutmayın.”  

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kovid-19 sürecinde solunumu rahatlatan besinler