Erken hamilelik belirtilerinden birisi: Sol kasık ağrısı

Hamilelik planlayan kadınlar, hamilelik belirtilerini genellikle önceden bilmek ister. Birçok kadının merak ettiği konulardan birisi de sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi? Peki, sol kasık ağrısı neden olur? Soruların cevabı haberimizde.

16 Haziran 2020, Salı 16:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Erken gebelik belirtilerinden birisi de kasıklarda şişlik , ağrı, sertleşme ve batmadır. Peki, sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi? Sol kasık ağrısı neden olur? Sorularına cevap arıyorsanız "Sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi? Sol kasık ağrısı neden olur?" haberimize bir göz atın.


Sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi?

Sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi mi?

Doğum kontrolü olmadan yapılan ilişkilerin ardından kadınların gebe olduklarından en çok şüphelendikleri durumlardan bir diğeri de kasık ağrılarıdır. Ani hareketler yapıldığında, bu dönem içerisinde keskin ve tek taraflı kasık ağrıları meydana gelebilmektedir. Bu ağrılar, rahmi yerinde tutan bağların gerilmesi ile meydana gelir. Gebe anne adaylarının büyük bir kısmı kramp ya da kasık ağrıları yaşadığı görülmektedir. Tıpkı mide bulantısı ve koku hassasiyeti kadar yaygın bir gebelik belirtisi olan kasık ağrıları görülmediği durumlarda dahi gebe olduğunuzu anladığınız günden itibaren ağır ve ani hareketlerden uzak durmalısınız. Gebelik belirtileri arasında artan vücut ısısı, tansiyon düşmesi, vajina da renk değişikliği ve fazla uyuma isteği gibi belirtiler de yer almaktadır ancak bu belirtiler gebelik olmadan önce de görülebileceğinden, en yaygın belirtiler adet gecikmesi, kusma, koku hassasiyeti ve durup dururken başlayan kasık ağrılarıdır.  


Sol kasık ağrısı neden olur?

Sol kasık ağrısı neden olur?

Beneklenme ve kas kasılmalarının oluşması da gebeliğin ilk belirtilerindendir. Kas kasılmaları ve beneklenme, yumurta döllendikten sonraki 5 – 12 gün içerisinde vücudun her yerinde gerçekleşebilmektedir. Kas kasılmaları adet döneminde meydana gelen vajinal kanama ve kramplarla da adetin başlangıcı ile kolayca karıştırılabilir. Adet düzeninde değişiklik, adet başlangıcı, kullanılan doğum kontrol hapının değiştirilmesi, cinsel ilişki kökenli aşınma ya da enfeksiyon gibi daha farklı durumlarda bu belirtilere neden olabilmektedir. Gebeliğin ilk belirtisi ise beklenen adet gününün gecikmesi olarak gösterilebilir. Bununla birlikte gebe olduğunuzu gösteren bazı diğer belirtiler de bulunmaktadır. Fakat bunların hiçbirisi gebe olduğunuzu anlamak için yeterli değildir.  

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gebelikte yüksek tansiyon ve protein kaçağına dikkat!