Sömestir planlarınıza mutlaka dahil etmeniz gereken 7 yer

Özellikle öğrenciler, öğretmenler ve genel olarak çocuklu ailelerin tatil planlarında önemli bir yeri olan sömestr dönemi kapıda malum. Bu sene ara dönem tatilinin de eklenmesiyle 21 güne uzayan sömestirde planlanan güzel bir kış tatili hem sizin yoğun şehir hayatınızın hem de çocuklarınızın eğitim döneminin yorgunluğunu bir nebze olsun rahatlatmak için kaçırılmayacak bir fırsat. #öncetürkiyeyikeşfet diyerek ülkemizin güzelliklerini ön plana çıkaran Neredekal.com editörleri ise sizler için bu dönemde değerlendirebileceğiniz yerlerin bir listesini oluşturdu.

20 Ocak 2021, Çarşamba 17:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Kapadokya

1 – Kapadokya

Evet belki de en çok bahsettiğimiz yerlerden birisi Kapadokya ama her mevsimi böylesine güzel olan bir başka coğrafya daha da görmedik desek abartmış olmayız. Peribacalarının karlar altındaki manzarası dillere destan zira. Eğer hiç kış mevsiminde gidip görmediyseniz hazır okullar da tatil olmuşken ailecek yapacağınız planların başına koyabilirsiniz bu masalsı diyarı. 

2 – Eskişehir

2 – Eskişehir

Karlar altında bir Eskişehir her ne kadar eksilerde bir hava demekse de Sazova Parkı ve Odunpazarı’nın muhteşem atmosferi size bu soğukluğu unutturacak cinsten. Ayrıca Porsuk Çayı’ndan başlayıp Sazova’ya doğru oluşturulacak güzel bir rota içinde müzeleri, sanat galerilerini, lületaşı atölyelerini ve son olarak çocuklar için oldukça eğlenceli olan Sazova Parkı’ndaki bilim ve sanat merkezlerini içeriyor. 

3 – Yedigöller Milli Parkı

3 – Yedigöller Milli Parkı

Yaz kış fark etmeksizin güzelliklerine mest olacağımız bir başka yer ise Yedigöller. Karlı kış aylarında ulaşım biraz meşakkatli olsa da yolun sonu kartpostallara layık bir manzaraya çıkıyor. Buraya gelirken yanınızdan ayırmamanız gereken ilk şey ise fotoğraf makineniz. Çam ağaçlarının beyazlara büründüğü doğada geçirdiğiniz keyifli zamanlar unutulmayacak anılarınıza bir yenisini daha ekleyecek. 

4 – Antalya

4 – Antalya

Akdeniz’in incisi Antalya, kışın soğuğundan bir nebze olsun kaçmak isteyenler için oldukça ideal. Üstelik kalabalıktan uzak izole bir şekilde rahat rahat da yapabilirsiniz tatilinizi. Tema parklar konusunda da bir hayli zengin olan şehirde çocuklarınız eğlenirken öğrenecek size de ılıman havanın keyfini çıkarmak kalacak. 

5 – Ilgaz Dağı

5 – Ilgaz Dağı

Çankırı ve Kastamonu arasında konumlanan, şarkılara konu olan bir yüce dağ, Ilgaz. Bünyesindeki kayak merkezi nedeniyle bu aylarda bolca ziyaretçi alan dağda aralık ayından neredeyse nisan ayına kadar kar sporları yapmak mümkün. Üstelik pistlerin kolaylık seviyesi yeni başlayanlar için oldukça uygun. 

6 – Soğuk Su Milli Parkı

6 – Soğuk Su Milli Parkı

Meşe, köknar ve çam ağaçlarıyla bezenmiş Kızılcahamam’da yer alan Soğuk Su Milli Parkı aslında Ankaralıların pek de yabancı olduğu bir yer değil. Hayvan çeşitliliği açısından büyük bir özenle korunan bölge yazın en popüler zamanlarını yaşasa da kışın bir kere gören bir daha hep bu aylarda gitmeye çalışıyor. Uzun doğa yürüyüşleri de cabası. Konaklamak için en uygun alternatif Kızılcahamam otelleri. Üstelik önceden izi aldığınız takdirde kamp yapabiliyorsunuz.

Fotoğraf: soguksu.tabiat.gov.tr

7 – Kaz Dağları

7 – Kaz Dağları

Belki hep bahsettik Kaz Dağları’ndan ama hiç Ege’den aldığı gastronomik yanına değinmedik sanıyoruz ki. Alpler’den sonra dünyadaki en yüksek oksijen oranına sahip olan bölgede kış manzaralarının tadına doyum olmaz tabii ki ama manzara güzellemesinden çok tadabileceğiniz lezzetlerden bahsetmek istiyoruz bu sefer. Milli parka giderken uğrayabileceğiniz Zeytinli Köyü’nde bulabileceğiniz ve muhtemelen daha önce hiç tatmadığınız ısırganlı börek ve karanfilli ekmeğin tadı damağınızda kalacak zira. Hele bir de yöresel zeytinyağı ile birleşince değmeyin keyfinize. 

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandemi sonrası kıyısında huzur bulabileceğiniz 8 sahil kasabası