Son Çar'ın seks sahneleri Ortodoksları kızdırdı!

Rusya’nın başkenti Moskova’da prömiyeri yapılan Matilda isimli film, protestolara neden oldu. Son Rus Çarı 2. Nikolay’ın bir baleciyle yakınlaşmasının konu alındığı filmi protesto eden 7 Ortodoks gösterici gözaltına alındı

25 Ekim 2017, Çarşamba 15:25
A A
Son Çar'ın seks sahneleri Ortodoksları kızdırdı!
Aylar süren tartışmalar, tehditler ve hatta kundaklama girişiminin ardından, Son Rus Çarı 2. Nikolay’ın aşk hayatıyla ilgili Matilda filmi Rusya’da vizyona girdi. Dün akşam Moskova’daki prömiyerde 7 Ortodoks protestocu gözaltına alındı.

Filmde 2. Nikolay’ın balerin Matilda Kshesinskaya ile ilişkisi işleniyor. Çok sayıda seks sahnesi içeren film, ülkedeki milliyetçilerin ve dindarların tepkisini çekti.Geçen ay Ortodoks Hıristitanlar, Ekaterinburg’da gösterildiği sinemayı ateşe vermeye çalışmıştı. Filmin yönetmeni Alexei Uchitel’in avukatının ofisinin önündeki iki araç da yakılmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov saldırıyı kınamış; polis de filmi gösteren sinemaları yakacağı tehdidinde bulunan Ortodoks Hıristiyan grubun liderini gözaltına almıştı.

Milliyet'n aktardığına göre Uchitel, “Filmin yayımlanması sadece benim ya da filmin zaferi değil, Rusya’da mutlak çoğunluğu oluşturan saygın insanların da zaferi” dedi.Bolşevikler, Rusya’daki 1917 devriminin ardından Çar ve ailesini 1918’de idam etmişti. Rus Ortodoks Kilisesi, 2000 yılında aileyi aziz ilan etmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 'Utanç yürüyüşü' gizli kalmadı!