ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Türkiye mesajı!

Ülkesinin Suriye'den askerlerini çekmesi hakkında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "Türkiye'yle birlikte üzerinde çalışacağımız çok detay var. İyi bir sonuç çıkmasını umut ediyorum. Hem Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını tatmin eden, hem de Suriyeli Kürtleri koruyan bir sonuca ulaşabileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

12 Ocak 2019, Cumartesi 16:45 Son Güncelleme:
A A
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Türkiye mesajı!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye'den çekilme konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sınırlarını ve halkını koruma gerekçesini anladıklarını söyledi.

"TÜRKİYE'NİN SINIRLARINI VE HALKINI KORUMA GEREKÇELERİNİ ANLIYORUZ"

Suudi Arabistan'ın Al Arabiya kanalına konuşan Pompeo, ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesine ilişkin, "Türkiye'nin sınırlarını ve halkını koruma gerekçelerini anlıyoruz." dedi.

ORTA DOĞU AÇIKLAMASI

Pompeo, Orta Doğu'da varlıklarının devam edeceğini de belirterek, "Müttefiklerimize bölgeden çekilmeyeceğimizi söylüyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD'nin önceliğinin terör örgütü DEAŞ'ı ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Pompeo, bunu da bölgedeki müttefikleriyle iş birliği içerisinde gerçekleştireceklerini dile getirdi.

KAŞIKÇI AÇIKLAMASI: PARMAĞI OLANLARIN HESAP VERMESİNİ İSTİYORUZ

Suudi Arabistan Konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine de değinen Dışişleri Bakanı Pompeo, Kaşıkçı'nın öldürülmesinde parmağı olanların hesap vermesini istediklerini ifade etti.

"İŞ BİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK"

Pompeo, Suudi Arabistan ve ABD arasındaki ilişkilerin gazeteci Kaşıkçı cinayetiyle sınırlandırılmasının mümkün olmadığını da söyleyerek, "Suudi Arabistan, ABD'nin önemli müttefikidir ve iş birliğimiz devam edecektir." diye konuştu.

İran konusuna dair ise Pompeo, şunları kaydetti:

"İran halkının, rejimin diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmesinin kabul edilemez olduğunu bilmesi gerekir. İran halkının sesini duymak istiyoruz. İran halkının, onlar için onurlu bir hayat istediğimizi bilmesi gerekir."


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Libya Zirvesi öncesi Çavuşoğlu'ndan açıklama