Son Dakika...CHP'li Bülent Tezcan'dan Muharrem İnce'nin açıklamalarına yanıt!

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili açıklamalarına parti sözcüsü Bülent Tezcan'dan yanıt geldi. CHP'li Bülent Tezcan "Geniş katılımlı bir ittifak peşindeyiz.İsimlerin kamuoyu önünde konuşulması doğru değil. Herhangi bir isim üzerinde rezervimiz yok" dedi. 

25 Nisan 2018, Çarşamba 12:40
A A
Son Dakika...CHP'li Bülent Tezcan'dan Muharrem İnce'nin açıklamalarına yanıt!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan parti genel merkezinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
         
"Bugün gazetelerde, ’CHP’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Abdullah Gül ısrarının olduğu’ haberleri yer aldı. Bu doğru mu? Bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e böyle bir öneride bulunacak mı?" sorusuna Tezcan, "Haberlerin gerçekle bir ilgisi yoktur. O haberlerin kaynağı CHP’nin yetkili organları değil. Görüşmeler çok hassas bir biçimde yürüyor. İttifak görüşmeleri ulu orta konuşulacak şeyler değildir" yanıtını verdi.


"BİR İSİM REZERVİ YOK"


CHP’nin en geniş ve güçlü ittifakı kuracak bir modelin peşinde olduğunu belirten Tezcan, bir isim rezervlerinin olmadığını ifade etti.


"İTTİFAKI DİNAMİTLEMEK İSTEYEN ÇABALAR VAR"

         
"Görüyoruz ki bu ittifakın kurulmasını dinamitlemek isteyen bazı çabalar ve çalışmalar var." diyen Tezcan, şunları kaydetti:
         
"Muhtemelen sözü edilen haberlerin kaynağı da o çabaların özel girişimleri sonucu ortaya çıkmış olabilir. Ben gazeteleri suçlamıyorum, sadece haber kaynaklarına bir kere daha dikkat etmeleri gerektiği uyarısını yapmak istiyorum. Çünkü bu görüşmeler, ittifak çok hassas nezaket ilişkilerini gerektirir. Çok geniş bir kesimi, farklı siyasi düşünceleri, inançları, eğilimleri olan kesimleri bir araya getirecek bir büyük demokrasi buluşması arayışındayız ve bunu başarmaya kararlıyız. Bu çerçevede özellikle bu buluşmayı daha başlamadan sabote etmek, dinamitlemek isteyen çevreler var. Bu çevrelerin başında tek adam koalisyonu, saray geliyor. Saray özellikle bu tip buluşma girişimlerinden çok ciddi rahatsız. Çünkü iktidarının sonu oradan geçiyor, reçete orada. Bu noktada herhangi bir isim, aktör üzerinde husumet yaratacak bir dille bu süreci yürütmemizi istiyorlar. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz. Sonuç itibarıyla, aday olmak isteyenler bellidir, aday olma potansiyeli olanlar bellidir. CHP de aday çıkarabilme güç ve potansiyeline her siyasi partiden daha fazla muktedirdir."
         

"BU TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ"

         
Tezcan, görüşmeler devam ederken, bunu tahrip edecek şekilde özellikle seçmenin belirli bir kesiminin gönlünü kırabilecek açıklamaların beklendiğini ancak bu tuzağa düşmeyeceklerini söyledi.
         
Sözü edilen haberlerin gerçekle ilgisinin olmadığının altını çizen Tezcan, CHP’nin görüşmelerde sonuç almaya dönük hassasiyetini sürdüreceğini kaydetti.


İNCE'YE ABDULLAH GÜL YANITI

         
"CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin ’Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adayı yapılmaması’ yönündeki açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna karşılık Tezcan, Parti Meclisinin dün Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na tam yetki verdiğini hatırlattı.


"SOMUT HEDEFLERİ KAYBETMEK DOĞRU DEĞİL"

         
Tezcan, bugünkü Meclis grubunda milletvekillerinin görüşlerini paylaşacağını, verimli bir çalışma yürüteceklerini vurguladı.
         
"Biz hiçbir biçimde ittifak görüşmeleri sürerken isimlerin kamuoyu önünde tartışılmasını doğru bulmuyoruz." ifadesini kullanan Tezcan, hassasiyetleri bildiklerini, bu işin sorumluluk gerektirdiğini söyledi. Tezcan, "Kısa günün karını elde edeyim derken, uzun günde elde edilecek somut hedefleri kaybetmek doğru değildir." diye konuştu.


İNCE: YORUMLARA İTİBAR ETMEYİN


Habertürk yazarı Nagehan Alçı bugün CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşımıştı. Alçı, İnce'nin Abdullah Gül için “Gül 7 yıl cumhurbaşkanlığı yaptı, bu süre içinde hangi yasayı veto etti? Tek yaptığı onların dümen suyuna gitmekti. Böyle şey olur mu? Ben ikisinin arasında kalsam Erdoğan’a oy veririm!” dediğini yazmıştı.

Ardından Muharrem İnce bugün Twitter'dan yeni açıklamalar yaptı. Gül'ün aday olmaması gerektiğini belirtti. Abdullah Gül'ün görevdeyken hiçbir kanunu veto edemediğini, yanlışa yanlış diyemediğini, atadığı bürokratların FETÖ'cü çıktığını belirterek CHP'nin seçeneğinin Gül olmasına karşı çıktı. 


Muharrem İnce'den ilginç Abdullah Gül - Erdoğan çıkışı


İnce şunları yazmıştı:

Türkiye’nin huzuru, güvenliği, milletimizin ve çocuklarımızın geleceği için Tayyip Erdoğan’dan kurtulmak istiyoruz.

Ancak atadığı bürokrat ve rektörler FETÖcü çıkan, görevdeyken hiçbir kanunu veto edememiş, görevden ayrılınca yanlışa yanlış diyememiş Tayyip Erdoğan’ın suç ortağı ve kardeşi Abdullah Gül bizim Tayyip Erdoğan’dan kurtulma tercihimiz, seçeneğimiz olamaz, olmamalıdır.

Benim bu sürece ilişkin tek açıklamam budur, başka haber ve yorumları dikkate almayınız. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.