Son dakika! Erdoğan: Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi TCG Burgazada’nın Deniz Kuvvetleri'ne teslimi ve yeni tip denizaltı Aydınreis’in ilk kaynak töreninde konuştu. Erdoğan, "Filomuza katılan her gemi denizlerdeki gücümüzü, milli çıkarlarımızı koruma konusundaki kararlılığımızı artırmaktadır. Biz Türkiye olarak denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız" dedi

04 Kasım 2018, Pazar 14:53 Son Güncelleme:
A A
Son dakika! Erdoğan: Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Doğu Akdeniz'deki doğal kaynaklarının ülkemiz ve KKTC dışlanarak adeta gasp edilmesine yönelik girişimleri kabul etmeyeceğiz. Bizim kimsenin hakkında hukukunda hele hele toprağında gözü yok. Biz sadece ülkemiz ve kardeşlerimizin haklarını koruyoruz. Türkiye'ye rağmen Ege ve Akdeniz'de adım atacaklarını sananlar ne kadar büyük hata yaptıklarını anladılar.

"BAMBAŞKA BİR LİGE ÇIKMIŞ OLACAĞIZ"

Suriye'dekilere nasıl haddini gösterdiysek denizdeki haydutlara da aynı şekilde meydanı bırakmayacağız.Bizim bu gemilerimiz bugünün değil, geleceğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Savunma sanayimizde rahmetli Özal'la başlayan atılımları bambaşka boyuta taşıdık. Bir üst sınıf fırkateynimiz İstanbul'u da denizlere indirdiğimizde bambaşka bir lige çıkmış olacağız.  

2004 yılından bu yana yakın takip altında tuttuğumuz savunma sanayi faaliyetleri bize bir gerçeği gösterdi. Bu gerçek de Türkiye'nin gerekli irade ortaya konulduğunda altından kalkamayacağı hiçbir iş olmadığıdır. Biz akademisyenlerimize, mühendislerimize, girişimcilerimize güvendik. Karadan deniz, havadan uzaya kadar gelişmiş ülkelerle yarışabilecek ürünler ortaya çıktı. İnsansız hava araçları konusunda dünyada ilk 5-6 ülke arasındayız. Atak helikopterleri emsalleri arasında öne çıkıyor. Savunma sanayini ne kadar geliştirirsek diğer noktalarda da o kadar ileri gideceğimiz açıktır. Bu alanı önümüzdeki dönemde daha fazla destekleyeceğiz. 4 şirketiyle savunma sanayi konusunda dünyanın en iyilerine giren ülkemiz bu alanda 6. konumdadır. Kobilerimiz esnek ve dinamik yapılarıyla en önemli gücümüzdür. Yerlileşme hedeflerimizi Kobilerimizle hayata geçiriyoruz.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Savunma sanayimizin bir katkısı da beşeri bütçemizi güçlendiriyor olmasıdır. Özellikle genç mühendislerimiz için gerçekten çok çok geniş bir alan inşa ediyoruz. Beşeri sermayemizi önümüzdeki yıllarda daha da güçlendireceğiz. Savunma sanayi olunca tüm sektörler için kalkınma kaçınılmaz hale geliyor. Askerlerimize bu vesile ile bir kez daha teşekkürlerimizi ifade ediyorum.  1000 yıldır gözlerini kırpmayan şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Karada, denizde havada görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tüm mensuplarımıza selamlarımı iletiyorum. Burgazada korvetimizin ülkemize, ordumuza, tüm personelimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. MİLGEM projesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.    

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.