Son dakika: İstanbul depremi için flaş açıklama! İstanbul'da 7.5 büyüklüğündeki depremde...

Son dakika: İstanbul'da 7.5 büyüklüğündeki olası depremde vatandaşların tahliye edileceği iller belli oldu. İstanbullu depremzedeleri tahliye etmek amacıyla İstanbul açıklarında tahliye gemileri bekleyecek. İşte İstanbul depreminde tahliye yapılacak vatandaşların gönderileceği iller...

26 Nisan 2021, Pazartesi 11:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gelen son dakika haberine göre; İstanbul'da olası büyük deprem için hazırlıklar başladı. Onlarca gemi kimi limanda, kimiyse açıkta. Hepsi hazır halde bekliyor. Tek bir görevleri var, olası bir depremde yüz binlerce İstanbulluyu tahliye etmek. Tahliye planı, deprem eylem planının önemli bir parçası. 16 milyonluk mega şehir için tüm hazırlıklar 7,5 büyüklüğünde bir depreme göre yapıldı.


İçişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunda İstanbul Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı, AFAD ve diğer kamu kurumları ile birlikte, çok detaylı bir deprem eylem planı hazırlandı. TRT Haber'in ulaştığı bu planda çarpıcı ayrıntılar var.


İSTANBUL'DA 7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM İÇİN PLAN HAZIR

İSTANBUL'DA 7.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM İÇİN PLAN HAZIR

Şehirden ayrılmak isteyen depremzedelerin tahliyesi planlanıyor. Bunun için de tüm hazırlıklar tamam.

TRT Haber'den Merve Güneş'in haberine göre; hazırlanan plana ilişkin konuşan, Jandarma Albay Metin Günal, "Destek illeri veya memleketlerine gitmek isteyen afetzedeler görevlendirilen ring araçlarıyla deniz, hava, kara ve demiryolu vasıtalarıyla tahliye edilmek üzere belirlenen tahliye alanlarına sevk edilecektir." dedi.


İstanbul’da toplam 23 adet tahliye alanı bulunuyor. Deniz yoluyla yapılacak tahliyeler için gemiler hazır bekliyor.

Şehir hatları vapurları, deniz otobüsleri, kıyı emniyetine ait botlar ve gemiler ile sahil güvenlik komutanlığına bağlı deniz araçları da depremzedeleri tahliye etmek için kullanılacak.


İSTANBUL DEPREMİNDE TAHLİYE NOKTALARI

İSTANBUL DEPREMİNDE TAHLİYE NOKTALARI

Denizden yapılacak tahliyeler için 6 nokta belirlendi. Vatandaşlar araçlarla bu noktalara taşınacak, ardından gemilerle İstanbul dışına çıkarılacak.

Adalar için de iskele ve 5 kapak atma alanı belirlendi. Bunlar, Sirkeci Feribot İskelesi, Yenikapı Deniz Otobüs Terminali, Pendik Hızlı Feribot İskelesi, İstinye İskelesi, Harem Feribot İskelesi ve Zeytinburnu Zeyport Liman İşletmeleri.


İSTANBUL DEPREMİNDE DEMİR YOLU TAHLİYE NOKTALARI

İSTANBUL DEPREMİNDE DEMİR YOLU TAHLİYE NOKTALARI

Ancak tahliye sadece denizden olmayacak. İstanbulluları kent dışına demiryoluyla çıkarmak için de 3 tahliye noktası belirlendi. Bunlar, Yeşilköy, Halkalı ve Tuzla Tren İstasyonları.

KARA YOLU TAHLİYE NOKTALARI

Tahliye sürecinde karayolları da önemli bir rol oynayacak. Esenler, Alibeyköy, Samandıra ve Harem Otogarları deprem sonrası için acil çıkış terminalleri olacak.

Tüm ayrıntıların düşünüldüğü deprem eylem planında, hava yolu da tahliye için kullanılacak. Bunlar, İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı olacak.ÖNCELİK ENGELLİ, ÇOCUK VE YAŞLILARDA

ÖNCELİK ENGELLİ, ÇOCUK VE YAŞLILARDA

Tahliyede öncelik sıralamasının başında ise engelli vatandaşlar bulunuyor. Onları çocuklar, yaşlılar ve kadınlar takip ediyor.


İSTANBUL DEPREMİNDE HANGİ İLLERE TAHLİYE YAPILACAK?

İSTANBUL DEPREMİNDE HANGİ İLLERE TAHLİYE YAPILACAK?

Destek iller iki grup olarak belirlendi. İlk etapta depremzedeler, Balıkesir, Eskişehir, Ankara, Manisa, İzmir, Afyonkarahisar, Konya, Antalya, Denizli, Samsun ve Kayseri’ye tahliye edilecek. İsteyenler de memleketlerine gönderilecek.

İhtiyaca bağlı ikinci grup destek il olarak belirlenen Adana, Gaziantep, Malatya, Trabzon, Diyarbakır, Erzurum ve Erzincan’a da depremzedeler sevk edilebilecek.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dehşet anları böyle son buldu! KADES uygulaması ile kurtuldu…