Son dakika: Naim Süleymanoğlu'nun mezarı bugün açıldı

Son dakika: Naim Süleymanoğlu'nun mezarı bugün açıldı

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden dünya ve olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu'nun, kızı olduğunu iddia eden Japon Sekai Mori'nin açtığı babalık davasında, DNA örneği alınabilmesi için mezarı açıldı. Süleymanoğlu'nun mezarını açma işlemi saat 11.30'da başladı. Mezar açma işleminde hakim, taraf avukatları da hazır bulunuyor. Mezar açma işlemi devam ediyor.

04 Temmuz 2018, Çarşamba 09:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Japon Kyoko Mori’den olan kızı Sekai Mori, Süleymanoğlu’nun yasal mirasçısı 3 kızına babalık davası açmıştı. Davada, haltercinin hastaneye DNA örneği bıraktığı bilgisi verilirken, numuneye ulaşılamaması halinde mezarın açılması istenmişti. Bugün Süleymanoğlu'nun mezarı açıldı DNA ve doku örnekleri alınıyor.

Habertürk’ün haberine göre, Naim Süleymanoğlu'nun kızı Sekai Mori, efsanenin kızı olduğunu kanıtlamak için hukuki süreç başlatmıştı.

Edirnekapı'da bulunan mezarlık polis tarafından güvenlik şeridiyle kapatıldı. Mezarlık açıldıktan sonra DNA testi için alınan doku örmekleri Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek. Japon Sekai Mori'nin avukatları Hülya Aksakal ve Keiko Torigoe de Edirnekapı Mezarlığına geldi. 

"HASTANEDEKİ DNA YETERSİZ"

Avukat Hülya Aksakal, “Adli Tıptan sonuçlar geldikten sonra gerçek ortaya çıkacaktır. Babalık davası açıldı. İddia bu. Babalık davalarında normaldir, fethi kabir yapılacak" dedi.

“Neden 27 yaşına kadar bekledi" sorusuna Avukat Aksakal "Bu konularla alakalı biz açıklama yapmak durumunda değiliz. Yapmak istemiyoruz. Davanın sonucuna göre zaten gerekli açıklamaları kendisi de yapacaktır" yanıtını verdi.

"Süleymanoğlu 50 gün hastanede yattığı zaman DNA örneğinin neden alınmadı?" şeklindeki soruya ise Aksakal, “Hastanede Naim Bey'in DNA'sı var. Fakat DNA yetersiz olduğu için şuanda fethi kabir yapılıyor.

Hastanedeki DNA üzerinde adli tıp inceleme yaptı fakat yetersiz bulduğu için fethi kabire karar verildi" yanıtını verdi.

Süleymanoğlu’nun 1988 Seul Olimpiyatları sırasında tanıştığı Japon gazeteci Kyoko Mori’nin dünyaya getirdiği öne sürülen Sekai Mori, Türkiye’de avukatlara vekâlet vererek ünlü haltercinin babası olduğunun tespitini istedi. Mori, haltercinin yasal mirasçıları olan 3 çocuğuna babalık davası dava açtı.

Dava kapsamında bugün Naim Süleymanoğlu'nun mezarı açılıp, fethi kabir yapılarak DNA ve doku örnekleri alınacak.

SÜLEYMANOĞLU'NUN AVUKATI: MÜVEKKİLLERİM GERÇEKTEN ÇOK ÜZGÜNLER

Naim Süleymanoğlu ailesinin avukatı Aziz Demir de yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Rahmetli Naim Süleymanoğlu vefat edinceye kadar böyle bir başvuru yoktu. Ne zaman vefat ettiyse ondan sonra böyle bir şey söz konusu oldu. Aslında Naim Süleymanoğlu'nun hastanede DNA örnekleri bıraktığına dair iddialar var. Bunlar doğru değil. Zaten mahkeme kararıyla ortaya çıktı bu. Adli Tıp'tan gelen raporda bunun olmadığı anlaşıldı. Bir babalık davası var bir de miras ile ilgili dava var. Miras ile ilgili davada çok uzun bir liste var. Bu listede milyonlarca mal varlığı bulunduğu şeklinde. Rahmetli Naim Süleymanoğlu'nun maddi mirası yok. Sadece manevi mirası var. Benim müvekkillerim gerçekten çok üzgünler mezarın açılacak olmasından dolayı. Bu gece uyuyamamışlar. Çok rahatsız olmuşlar babalarının mezarının açılmasından dolayı. Dolayısıyla ortada maddi çıkar elde edebilmek için açılan bir dava var. Bu davanın sonucu DNA testine bağlı. Sadece kabule dayalı bir dava değil bu. Mezar açılacak sonucunu da göreceğiz. Aslında buna bir itirazımız yok. Böyle bir şey varsa daha önceden başvurup babalığını tescil ettirebilirdi. Bunu ettirmemesinin sebebi sadece mirastan pay alabilmek amacına dayalı. Bunu da zaman içerisinde göreceğiz"

"SAĞLIĞINDA NEDEN ORTAYA ÇIKMADILAR"

"Sağlığında neden ortaya çıkmadılar diyen Avukat Demir, "Öldükten sonra insanın mezarının açılması...düşünün bugün onun vücudundan naaşından diş ve kemik örnekleri alınacak. Bu çok üzüntü verici bir şey. Böyle bir insanın, Türkiye'ye mal olmuş insanın bir çocuk yüzünden 27 yıl önce doğan bir çocuk yüzünden bu şekilde mezarının açılması gerçekten üzüntü verici bir durum" ifadelerini kullandı.

"BENİM MÜVEKKİLLERİM BASINDAN ÖĞRENİYOR"

"Naim Bey'in ölmeden önce bir bağı var mıydı? şeklindeki soruya Avukat Demir şu cevabı verdi: "Benim müvekkillerime Japonya'da bir kızı olduğunu söylememiş. Hiç haberleri yok. Mesela Ankara'da başka bir kızı var onunla tanışıyorlar, görüşüyorlar. Onu söylemiş, nüfusuna da aldırmış. Bunu da alabilirdi isteseydi. Öldükten sonra basından öğreniyor benim müvekkillerim" 

"SÜLEYMANOĞLU'NUN MADDİ HİÇBİR MİRASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Karşı taraf ile hiç görüşmediğini, müvekkillerinin de görüşmek istemediğini söyleyen Demir, " Müvekkillerimle gelip görüşmesi de yok kardeşi olarak. Doğrudan doğruya mahkemeye başvuruyorlar. Miras ile ilgili dava açıyorlar. Naim Süleymanoğlu'nun maddi hiçbir mirası söz konusu değil. Manevi mirası her şeyden daha önemli" diye konuştu.

AİLE MEZARIN AÇILMASINI İSTEMEDİ

Naim Süleymanoğlu'nun kızları Esin ve Sezin Süleymanoğlu'nun avukatı Aziz Demir, karardan rahatsız olduklarını dile getirmiş, "Biz mezarın açılmasını istemiyoruz. Merhumun kemikleri sızlayacak. Öyle bir şey olsaydı kendisi sağlığında yaptırırdı bu DNA testini. Kızları çok üzgün, manevi yıkım içindeler" demişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Caner Erkin'in vukuatlarını hatırlıyor musun?