Türkiye (Son Dakika) Çavuşoğlu’ndan S-400 açıklaması: Kutuda tutulmak için alınmaz

Çavuşoğlu’ndan S-400 açıklaması: Kutuda tutulmak için alınmaz

Çavuşoğlu’ndan S-400 açıklaması: Kutuda tutulmak için alınmaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu S-400’ler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Bir ürün kutuda tutulmak için alınmaz. ABD ile bu konu hakkında çok konuştuk” dedi.

Somali Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanı Ahmed İsa Avad ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD ile S-400 görüşmeleri için, "Bir ürün kutuda tutulmak için alınmaz. Üretmediğimize göre bir yerden temin etmemiz gerekiyor. ABD'lilerle bu konu hakkında çok görüştük. Bir çalışma grubu oluşturalım NATO bu grubun başını çeksin diye teklif ettik. ABD bu teklifimizi kabul etmedi. ABD garanti verecekse Patriot da almak isteriz. ABD ile ilişkilerimizi iyi şekilde götürebiliriz." dedi.

“Hiç kimse egemenlik alanımıza giremez”

Çavuşoğlu, “Bir ürün kutuda tutulmak için alınmaz. Sınırda kalacak tek sistem İspanyolların Patriotlarıdır. Üretmediğimize göre bir yerden temin etmemiz gerekiyor. Müttefiklerimizden de alamadığımız için Rusya'nın teklifini en uygun teklif olarak gördük. ABD'lilerle bu konu hakkında çok görüştük. Bir çalışma grubu oluşturalım NATO bu grubun başını çeksin diye teklif ettik. ABD bu teklifimizi kabul etmedi. Cumhurbaşkanımızın ABD ziyaretinde bu konu gündem geldi. Cumhurbaşkanımız net bir şekilde ifade etti. S-400 ve diğer alımlarımızda hiç kimsenin egemenlik alanımıza girmesine müsaade etmeyeceğini Cumhurbaşkanımız net bir şekilde söyledi. ABD ile ilişkilerimizi zehirleyen konular var biri S-400. Mutabık kalmadık. Farklı düşünüyoruz ama konuşmaya devam edelim. Ama nasıl devam edelim ne yapacağız? Bizim yaptığımız öneri insanın aklına geliyor. Brüksel'de NATO Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında Pompeo ile görüştük. Ağırlık S-400 ile ilgiliydi. ABD garanti verecekse Patriot da almak isteriz. ABD ile ilişkilerimizi iyi şekilde götürebiliriz. İlk defa bu ziyarette ortak üretim ve teknoloji ile ilgili ABD'lilerin de olumlu yaklaşımı oldu ama bunların garantisi yok, sözle olmaz” ifadelerini kullandı.

Hürriyet

SIRADAKİ HABER