Türkiye (Son Dakika) Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi! Dikkat! Asıl tehlike güneyden yaklaşıyor...

Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi! Dikkat! Asıl tehlike güneyden yaklaşıyor...

Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi! Dikkat! Asıl tehlike güneyden yaklaşıyor...

Meteoroloji’den gelen son dakika haberlerine göre İstanbul’un yanı başında beklenen kar yağışı için tarih verildi. Ancak kuzeydeki kar yağışlarının yanı sıra bir tehlikenin de güneyden yaklaştığı ortaya çıktı. İşte Meteoroloji’den alınan bilgilere göre son gelişmeler…

Meteoroloji'nin son dakika hava durumu raporuna göre bugün Doğu Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda sağanak yağmur, Doğu Anadolu'da ise kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Meteoroloji'nin 5 günlük tahmin haritasında yer alan veriye göre perşembe günü tüm yurtta yağış olacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Osmaniye, Hatay ve Adıyaman çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Hatay, Osmaniye, Malatya, Elazığ ve Adıyaman çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Bingöl ve Muş'un yüksekleri, Ağrı ve Kars çevreleri ile Erzurum'un güney ve doğusunda yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Meteoroloji Mühendisi Deniz Demirhan'ın uyarılarına göre; Perşembe günü İstanbul'a yakın bir noktada, Batı Karadeniz'de başlayacak kar yağışı Cuma gününe kadar sürecek. İstanbul’da Çarşamba gece Perşembe gündüz saatlerinde rüzgar hızı saatte 70-80km olabilir. Perşembe sıcaklık 5-7 dereceye kadar düşebilir.

Batı Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu ile Bursa ve Eskişehir’in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar seklinde yağış̧ olabilir. Perşembe gece ve Cuma sabah saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz de 300 m rakımın üzerinde kar yağışlarının etkili olması bekleniyor.

ÇIĞ UYARISI

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ASIL SORUN GÜNEYDEN GELİYOR: ÇAMUR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Şanlıurfa ve Mardin'in güney kesimlerinde bugün Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımı beklendiğini, çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

Kurumdan yapılan duyuruya göre, bugün Türkiye'nin kuzey ve doğu kesimlerinde hava parçalı ve yer yer çok bulutlu olacak. Öğle saatlerinden sonra İç Ege ve Eskişehir çevreleri, akşam ve gece saatlerinde Marmara, Kuzey Ege kıyıları, Batı Karadeniz'in batı kıyıları, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu (Kars ve Ardahan hariç), Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Giresun, Gümüşhane, Bayburt çevrelerinde yağış bekleniyor.

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Kayseri, Sivas, Gümüşhane, Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayıyla birlikte yer yer pus ve sis öngörülüyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda çığ tehlikesi bulunuyor.

ÇAMUR HALİNDE YAĞACAK

Şanlıurfa ve Mardin'in güney kesimlerinde Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımı beklendiğinden meydana gelebilecek hava kalitesi ve görüş mesafesinde azalma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

SIRADAKİ HABER