Türkiye (Son Dakika)Son dakika! Bakan Akar'dan MKE Mühimmat Fabrikası'na ziyaret

Son dakika! Bakan Akar'dan MKE Mühimmat Fabrikası'na ziyaret

Son dakika! Bakan Akar'dan MKE Mühimmat Fabrikası'na ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki TSK komuta kademesinden MKE Mühimmat Fabrikası'nı ziyaret etti. Bakan Akar, 'Çok ciddi, kritik projeler var. Bunlar komutan arkadaşlarımızı son derece heyecanlandırdı.' ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Mühimmat Fabrikası'nı ziyaret etti. MKE Anonim Şirketinin faaliyetlerine ilişkin Genel Müdür Yasin Akdere'den brifing alan Akar ve beraberindeki TSK komuta kademesi daha sonra işçilerle bir araya geldi.

Akar, MKE tarafından üretilen Milli Deniz Topu’nun kara test atışının ardından MKE'de işçilerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Akar, Türkiye'nin etki ve ilgi alanının genişlediğini, bu durumun Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sorumluluklarını artırdığını belirten Akar, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye uluslararası alanda artık bir özne haline geldi" dedi.

'MEHMETÇİĞİN BAŞARISI DAHA DA ARTACAKTIR'

Yerli ve milli savunma sanayisini bir tercih değil, zorunluluk olarak nitelendiren Akar, "Eskiden piyade tüfeğimizin patenti dahi yabancıydı. Fakat şimdi hafif silahlarımızı yapar ihraç eder hale geldik; gemilerimizi, Fırtına obüslerini, helikopterleri, İHA'ları, SİHA'ları yapıyoruz. Yüksek teknolojiye dayalı silah, araç-gereç ve sistemle Mehmetçiğin başarısı daha da artacaktır. Savunma sanayimizdeki gelişmeleri büyük bir heyecan, gururla izliyoruz. Savunma sanayide MKE'nin rolü çok önemli ve büyük. Sadece ülkemiz için değil uluslararası alanda da MKE'nin adını çok daha saygın, seçkin yerlere ulaştırdığını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. MKE'nin yeni yapısı çok daha güçlü, etkin, hızlı, rekabetçi bir hale geldi. Dolayısıyla uluslararası piyasalar nasıl çalışıyorsa biz de öyle çalışacağız" ifadelerini kullandı.

'ÇOK CİDDİ KRİTİK PROJELER VAR'

Akar, MKE'nin faaliyetlerine ilişkin brifing aldıklarını belirterek, "Çok ciddi, kritik projeler var. Bunlar komutan arkadaşlarımızı son derece heyecanlandırdı. Onlar da bu projelerin bir an önce ürüne dönüşüp kendilerine teslim edilmesini ve böylece karada, denizde ve havada kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yapabilmek için çalışmalarınızın tamamlanmasını bekliyor" dedi.

Konuşmasının ardından bir süre işçilerle sohbet eden Bakan Akar daha sonra beraberindeki TSK komuta kademesi ile birlikte çalışanlarla fotoğraf çektirdi.

SIRADAKİ HABER