Türkiye (Son Dakika) Türkiye evde kaldı, doğa kendine geldi! İşte gözle görülür değişim

Türkiye evde kaldı, doğa kendine geldi! İşte gözle görülür değişim

Paylaş
Türkiye evde kaldı, doğa kendine geldi! İşte gözle görülür değişim

Corona virüs salgını nedeniyle insanların çoğunluğunun eve kapanması sonucunda hava kalitesi gözle görülür bir iyileşme sürecine girdi. Türkiye genelinde birçok şehirde 2 hafta önce hava kalitesi orta ve hassas derecede ölçülürken, dün saat 11.00 itibariyle aynı bölgede hava kalitesi iyi kalite olarak ölçüldü. Özellikle mega kent İstanbul’da hava kalitesinin Sultangazi dışında tamamen düzeldiği görüldü.

Corona virüs salgını nedeniyle vatandaşların eve kapanmaya başlaması, motorlu taşıtlarla hareketliliği büyük ölçüde azalttı. Yurt genelinde toplu taşıma ve özel araç kullanımının büyük oranda azalmasının yanı sıra kafeterya ve birçok işyerinin de kapalı olması sonucu fosil yakıt kullanımı da azaldı. Bu durum sonucunda hava kalitesi gözle görülür bir şekilde artmaya başladı. Trafik yoğunluğu nedeniyle büyük bir kirliliğin görüldüğü İstanbul’da da hava kalitesinin orta seviyeden iyi seviyeye yükseldiği gözlemlendi.

Haberin Devamı


Gözle görülür değişim

İHA muhabirinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi’ndeki istasyon verilerinden aldığı bilgiye göre, corona virüsü vakasının henüz görülmediği 5-19 Mart arasındaki hava kalitesinde gözle görülür bir fark ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sürekli İzleme Merkezi tarafından ölçülen değerlere göre 5 Mart'ta İstanbul dahil olmak üzere yurdun büyük bir bölümünde hava kalitesi orta ve hassas derecedeydi. Ancak corona virüs önlemleri sonrasında aradan geçen 14 gün içinde hava kalitesi bazı merkezler dışında genel itibariyle iyi kalitede ölçüldü.


“Önemli bir fark oluşturur"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kırklareli Orman İşletme Şefliği’nden emekli çevreci Vicdan Aladağ konuyla ilgili şunları söyledi:

Haberin Devamı

Temiz hava, temiz sokak temiz su diyoruz. Bunların korunması lazım. Herhangi bir nedenle de olsa bunlarda sapma yaşanmaması lazım. Kişilerin yoğun bir şekilde dışarıda bulunması önemli bir fark oluşturur. Açıklanan tedbirlere geniş çaplı uyulması lazım.