Sosyal medyada 'e-nazar' korkusu

Sosyal medyada 'e-nazar' korkusu

Gündelik hayatta sıkça duymaya alışık olduğumuz “nazar”, sanal ortama “e-nazar” olarak taşındı. Sosyal medyada Türk kullanıcıları tarafından e-nazara karşı korunma amacı ile 2 milyona yakın etiketleme yapıldı

13 Mart 2017, Pazartesi 14:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Son birkaç ay içerisinde sosyal medyada Türk kullanıcıları e-nazara karşı korunma amacı ile 2 milyona yakın etiketleme yaptı.

EN ÇOK "MAŞALLAH" ETİKETİ

Fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram üzerinden yapılan araştırmaya göre, en çok etiketlenen kelimelerin başında 1 milyon 500 bin etiketleme ile “Maşallah” geliyor. Kullanıcıların nazar değmesinden en çok korktukları listenin birinci sırasında ise çocuklar bulunuyor.

EN ÇOK ÇOCUKLARA NAZAR DEĞMESİNDEN KORKULUYOR

Ayrıca araştırma, sosyal medya kullanıcılarının nazarın en çok çocuklarına değebileceğinden korktuklarını gösteriyor. Listede yer alan ve sosyal medya kullanıcılarında “nazar değer” korkusu oluşturan diğer konular ise aile, eş, sevgili, dostlar, gezilen yerler, evcil hayvanlar, yemek ve sahip olunan arabalar olarak dikkat çekiyor.
Nazardan korunmak için kullanılan etiketlerden birkaçı ve kullanım sayıları:

Etiket: Kullanım sayısı:

#maşallah 1,5 milyon
#maşallahbize 52 bin
#maşallahsana 19 bin
#allahnazarlardankorusun 10 bin
#masallahdemeyiunutmayın 4 bin

"İNSANLAR HESAPLARINI KAPATIYOR"

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayda Sabuncuoğlu, insanların “nazar değer” korkusu ile hesaplarını kapatabildiğini söyleyerek, “İnsanlar sosyal medyada beğeni toplayabilecekleri paylaşımlar yaparken diğer taraftan da yine toplum kültürünün kendilerine öğretmiş olduğu kavramlarla korkuya kapılıyor. Profilinde diğer insanları kıskandıracak fotoğraflarını paylaşan bir sosyal medya kullanıcısı bu kez ’nazar değer mi?’ korkusuna kapılıp yine kültürün öğretmiş olduğu bazı önlemler almaya başlıyor ve paylaşımlarını ’maşallah’, ’nazar değmesin’ gibi kelimelerle etiketleyerek nazarın oluşturabileceğine inandıkları olumsuz durumlardan korunmaya çalışıyor. Nazar değer korkusu bazı kullanıcılarda daha baskın hale gelerek hesaplarını kapatma noktasına kadar gidebiliyor. Özellikle hayatlarında bulunan ve kaybedilmesinden korkulan konularda insanlar, başkalarının nazarı değer korkusuyla sosyal medya hesaplarını dondurabiliyor ve hatta tamamen kapatabiliyor” dedi.
(İHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saklı cennet Şenpazar doğa içinde izolasyon imkanı sunuyor