'Soykırım' yasası iptal edildi

Fransa Anayasa Konseyi, soykırımların inkârını suç sayan yasa tasarısının anayasaya uygun olmadığına hükmetti. Böylece, Türkiye ile Fransa arasında krize neden olan yasa tasarısı da düşmüş oldu

28 Şubat 2012, Salı 17:46
A A

Konsey'den yapılan açıklamada, yasa tasarısının ifade özgürlüğünü ihlal ettiği belirtildi. Konsey açıklamasında, "Bu nedenle Konsey, tasarının anayasaya aykırı olduğuna hükmetmiştir" dedi.

Fransa’da Ulusal Meclis ve Senato’da kabul edildikten sonra, geçtiğimiz ay 65 milletvekili ve 77 senatörün imzasıyla Anayasa Konseyi’ne götürülen "soykırımların inkârını suç sayan" yasa tasarısı, Konsey'in bu kararıyla iptal edilmiş oldu.

Başkanlığını eski Meclis Başkanı Jean Louis Debre’nin yürüttüğü 11 üyeli Anayasa Konseyi'nin gerçekleştirdiği oylamaya, yedi üye iştirak etti.

Üyeler arasında bulunan Hubert Haenel ve Jacqueline de Guillenschmidt, daha önce yasaya karşı görüş belirttikleri için, eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ise hafızasını kaybetmesi ve hukuken ceza aldığı gerekçesiyle oylamaya katılmadı.

Konsey üyeleri oylamada, inkâr yasasını hem biçim, hem de içerikten anayasaya aykırılığını inceledi.

Fransız milletvekili ve senatörler, yasanın Fransız Anayasası’nın 34’üncü maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10’uncu maddesiyle garanti altına alınan ‘ifade özgürlüğüne aykırı’ olduğu iddiasıyla Konsey’e başvurmuştu.

SARKOZY "YENİ YASA ÇIKARIRIM" DEMİŞTİ

Bu hamlenin ardından Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, “Taslak, Fransa Anayasası'ndan dönerse yeni yasa çıkarırım” diyerek, Meclis'te tartışmalara yol açmıştı.

Ancak kimi kaynaklar, Sarkozy'nin böyle bir girişimde bulunması durumunda, infial çıkabileceğini belirterek bu ihtimali zayıf bulduklarını vurgulamışlardı.

Ayrıca, yasa tasarısını reddeden Konsey'in gerekçelerine bağlı olarak, bundan sonra benzer bir yasanın Meclis’te gündeme gelebilmesi için, önce Anayasa’da değişiklik yapmak gerekecek.

Sarkozy’nin açık destek verdiği yasa, Aralık ayında Meclis'te ve Ocak ayında Senato'da oylanmıştı. Yasa tasarısı, soykırımı inkâr eden kişilerin 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezasına çarptırılmasını içeriyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: TARİHİN SİYASALLAŞTIRILMASINA KARŞI DURAN ADIM


Dışişleri Bakanlığı, Fransa Anayasa Konseyi bugün, Yasa tarafından tanınan soykırımların inkarının cezalandırılmasına yönelik yasa tasarısını anayasaya aykırı bularak iptal edilmesiyle ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada söz konusu yasa tasarısının, Türkler ile Ermenilerin ortak tarihlerinin sancılı bir bölümüne ilişkin Ermeni görüşlerinin sorgulanmasını yasaklamayı hedefleyen tek taraflı bir girişim olduğu belirtilerek, ’Yasanın Anayasa Komisyonu tarafından iptal edilmesini, Fransa’da ifade ve araştırma özgürlüğü, hukuk devleti ve uluslararası hukuk ilkeleriyle bağdaşan; tarihin siyasallaştırılmasına karşı duran bir adım olarak görüyoruz.’ denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: ’Vahim bir hatanın Fransa’daki en yetkili hukuk mercii tarafından düzeltilmesi memnuniyet vericidir. İhtilaflı tarihi konularda üçüncü ülkelerin özensiz ve peşin hükümlü müdahaleler yerine, ilgili taraflar arasında diyalog ve çözümü özendirici, tarafsız bir tutum sergilemeleri tercihe şayan bir yaklaşımdır.

Fransa’nın bundan böyle Türkiye ile Ermenistan arasında tarih konusundaki ihtilafın, adil ve bilimsel temelde ele alınması için yapıcı bir yaklaşım içinde olmasını; sorunu daha derinleştiren değil, çözümü destekleyen katkılar yapmasını ümit ediyoruz. Böyle bir yaklaşım, Türk-Fransız ilişkilerinin hak ettiği mecrada ve her alanda geliştirilmesine de katkı sağlayacaktır.’
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.