SpaceX, yenilenebilir roket kullandı

Amerkan SpaceX şirketi Falcon 9 roketlerinden birinin bir parçasını ikinci kez başarıyla kullandı
 

02 Nisan 2017, Pazar 21:47
A A
SpaceX,  yenilenebilir roket kullandı
İlk kez 11 ay önce kullanılmış olan roket, ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden bu kez bir iletişim uydusunun fırlatılmasında kullanıldı.

Bu gelişme, roket teknolojisinde maliyetlerin azalması açısından bir dönüm noktası olabileceği bildirildi.

Geleneksel olarak roketler bir kez kullanılıp atılıyor, farklı işlevler gören bölümleri fırlatılış aşamasında atılıyor, imha ediliyor.


Fotoğraf:BLUE ORIGIN


HEDEF: MALİYETİ AZALTMAK


SpaceX ise tam tersine Falcon roketinin fırlatıcı kısımlarını yeniden ve yeniden kullanmayı ve böylelikle roket fırlatmanın maliyetini azaltmayı hedefliyor.

Dün roketin birincil fırlatıcısı ikinci kez kullanılmakla kalmadı, Atlas Okyanusu'ndaki bir istasyona kontrollü bir şekilde yeniden geri dönüşü de sağlandı.


TARİHTE İLK


SpaceX Genel Müdürü Elon Musk "Uzay çalışmalarında bu inanılmaz bir gün" diye konuştu.

Elon Musk, "Yörüngüye uydu yollayan bir birincil fırlatıcıyı defalarca kullanabileceğimiz anlamına geliyor, ki bu bir roketin en pahalı kısmıdır. Bunun uzay uçuşlarında büyük bir devrim olacağını umuyoruz" dedi.


SpaceX Falcon 9 roketi testi sırasında patlama


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.