Spiral nedir? Nasıl kullanılır?

Spiral nedir? Nasıl kullanılır?

Modern zamanların en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri spiraldir. Peki, spiral nasıl takılır? Spiralin yan etkileri nelerdir? Doğum kontrol yöntemi olarak spiral kullananlar nelere dikkat etmeli? Konuyla ilgili merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yalçınoğlu veriyor.

09 Eylül 2020, Çarşamba 16:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kolay ve etkili bir uygulama olan spiral, aynı zamanda uzun vadeli çözümler sunduğu için giderek tercih edilme oranı yükselmektedir. Ancak hakkında birçok yanlış ve kulaktan dolma bilgi de dolaşmaktadır. Peki, spiral nasıl takılır? Acılı bir uygulama mıdır? Spiral varken hamile kalma ihtimali var mıdır? İşte merak edilenler… 

Spiral nedir?

Spiral; yumurtaların rahim içine yerleşmesini ve sperm ile döllense bile rahmin içindeki uygun koşulları bozarak döllenmiş yumurtanın buraya yerleşmesini engelleyen bir doğum kontrol yöntemidir. 

Spiral ne işe yarar?

Yaklaşık 2-3 santimetre uzunluğunda olan spiral, T şeklinde olup metal veya plastikten üretilir. Hamileliğin oluşmasını engellemeyi sağlayan ise spirali saran bakır tellerdir. Spiraller rahim ağzının geçirgenliğini azaltırken, onu saran bakır teller o bölgeye ulaşan spermleri etkisiz hale getirir. 

Kimler spiral taktırabilir?

Normal ve düzenli bir şekilde adet gören her kadına spiral takılabilir. Ancak spiral taktırmaya karar verdikten sonra doktorun gerekli kontrolleri yapması ve çıkan sonuçlara göre bir yol izlemesi gerekir. 

Kimlere spiral takılmaz?

Spiral, rahme yerleştirildiği için rahim ile ilgili rahatsızlıkların olmaması önemli bir kriterdir. Bunun dışında:

  • Rahim anomalisi olan kişilerin
  • Bakır alerjisi olanların
  • Meme kanseri olan kişilerin,
  • Genitalenfeksiyonu olan kişilerin spiral kullanımı doğru kabul edilmez. 

Spiral nasıl takılır?

Her ne kadar çoğu kadın için zor ve acılı bir işlem olarak görülse de spiral taktırmak basit bir işlemdir. Spiral taktırmak isteyen kadının vajinasına metal veya plastik olan spekulum adında bir alet yerleştirilir. Tenekulum adı verilen bir alet ile rahim ağzı tutulur ve spiral rahmin içine yerleştirilir. Yaklaşık 1-5 dakika arası süren bu işlem, istenildiği zaman iptal edilip spiral çıkarılabilir. 

Spiralin yan etkisi var mı?

Spiralin çok tipik yan etkileri yoktur. Bazı kadınlarda spiral takıldıktan sonra hafif bir kasık ağrısı meydana gelebilir. Bu kasık ağrısı bir iki ay içerisinde kendiliğinden geçer. Bunun dışında takılan spiralin bakır olması adet kanamasını artırabilir. Hormonlu spiraller ise adet kanmasının azalmasına yol açabilir. Her ne kadar yaygın bir inanış olsa da spiral bel ağrısına ve kilo almaya yol açmaz. 

Spiralin zararı var mı?

Spiralin takılması cerrahi bir işlemdir. Dolayısıyla işin ehli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde çeşitli sorunlara yol açabilir. En belirgin sorunlar spiralin takılması sırasında enfeksiyon kapma riskidir. Böyle bir durumda ilaç tedavi uygulanır. Diğer bir risk spiralin rahmi delmesidir. Eğer takılan spiral, rahmi deldiyse hastanın kanama durumuna göre bir tedavi şekli belirlenmeli, gerekirse cerrahi müdahale uygulanmalıdır. Karşılaşılan bir diğer risk ise spiral varken hamile kalma durumunda dış gebelik riskinin artmasıdır. Her ne kadar, çok etkili bir doğum kontrol yöntemi olsa da hamile kalma durumunda dış gebelik riski, spiral kullanmayanlara oranla yüksektir. 

Spiral kullananlar nelere dikkat etmeli?

Spirallerin ömrü eğer bakır olan tercih edilmişse 10 yıl, hormonlu ise 3 yıl kadardır. Bu noktada spiral taktıran kişilerin mutlaka takibini yapması önemlidir. Öncelikle düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelidir. 6 ila 1 yıl arası muayene ettirilmeli, spiralin konumu ve doğru şekilde durduğu doktor tarafından onaylanmalıdır. Bunun için hem elle hem de ultrason ile kontroller yaptırılmalıdır.  ;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Doğurganlığın artmasına yardımcı tavsiyeler