Spor alanına cami inşaatı tartışması

Ataşehir'de bulunan Flora Evleri'nde spor alanları olarak kullandığı arsaya camii projesi site sakinlerinin tepkisini çekti

A A
Spor alanına cami inşaatı tartışması

Ataşehir Kaymakamlığı mahkeme kararı doğrultusunda site yönetimine işgalli alandan çıkılması ile ilgili tebligat yaparken bugün Büyükşehir Belediye zabıtası ekipleri sitenin içinde bulunan spor tesislerini yıktı.

Bu arada arsaya camii yaptırmak isteyen Vakfın camii görünümünde bir çadır kurduğu gözlendi. Ataşehir Belediyesi ekipleri de izinsiz olduğu gerekçesiyle çadırı yıktı.

HERKES BİRBİRİNE DEVRETMİŞ, VAKIF CAMİİ YAPMAK İSTİYOR

Önce Sosyal Hizmetler Vakfın’a devredilen daha sonra iki parsel birleştirilerek yaklaşık 4 bin metrakare alan haline getirilen arsa Milli Emlak’a devredilmiş.

Milli Emlak da site içinde bulunan arsayı 12 Ekim 2009’da Dinayet İşleri Başkanlığı’na devretti. Diyanet İşleri içinde teniskortu, basketbol sahası ve çocuk oyun parkları bulunan arsayı camii yapması için Yeryüzü Halkları Dostluk Vakfı’na verince site sakinleri soluğu mahkemede aldı.

Bu arada Vakıf da sitenin arazisini işgal ettiğini iddia ederek davalar açtı. Site sakinleri açtıkları davalarda zamanında bölgenin bağlı olduğu Ümraniye Belediyesi’nin mahkemelere gerekli belgeleri göndermediğini iddia ediyor.

Flora Evleri’nin avukatı Bilgehan Veral söz konusu arsanın yeşil alan olarak tahsis edildiğini belirterek "Bu alan daha sonra başka parselle bitiştirilerek Milli Emlak tarafından 2009 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmiş. Diyanet de camii yapması için bir vakfa devretmiş" dedi.

ÜMRANİYE BELEDİYESİ ARSALARI BİRLEŞTİRMİŞ

Flora Evleri yönetiminde olan Fahri Belevi ise bu güne kadar yapılan tüm işlerle ilgili yazışmaların Ümraniye Belediyesi’nde olduğunu belirterek şunları söyledi: "Site 2000 yılında yapıldı. Bu site yapılırken imar için 3200 metrekare alanı yeşil alan olarak terk işlemi yaptık.

Daha sonra bu alını park olarak parasıyla kiraladık. Bu bölge şimdi Ataşehir Belediyesi içinde. Bizim 1995 yılında inşaatlara başlamak için terk yaptığımız vakfın adı Sosyal Hizmetler Eğitim vakfı idi. Buraya terkte bulunduk.

Sonra bu vakıf Ümraniye Belediyesi’nde o dönemde görevde bulunanlar kişiler sayesinde bizim 3200 metrekarelik terk ettiğimiz alan ile birleştirme yapmış ve iki parsel birleşmiş.

Önce Milli Emlak’a devretmişler. Milli Emlak da Diyanet’e devretmiş. Diyanet İşleri de Yeryüzü Halkları Dostluk Vakfı’na devretmiş ve ’İbadet alanı olarak kullanabilirsiniz’ demiş.

Biz bütün işlemlerin iptali için 10 kadar dava açtık ama Ümraniye Belediyesi mahkemelere gerekli belge ve bilgileri vermediği için davalar sürüncemede kaldı. Şimdi Büyükşehir Belediyesi zatıbataları oyun parkı, teniskortu ve basketbol sahası çevresini yıkıyor."

Sefa KIDIK-M.Akif ERDEM/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Şehitlerin fotoğrafları