Spor yaparken ne giymeli?

Spor yaparken şık görünmek isteyebilirsiniz. Ancak şık görünmek uğruna hareketlerinizi kısıtlayan kıyafetler giymek, spor yaparken sizi oldukça zorlayabilir. Gerekenden fazla terleyebilir ya da egzersizden gereken performansı alamayabilirsiniz. Spor salonuna giderken, giyeceğiniz spor kıyafetler konusunda birkaç tüyo var. Bu tüyoları uygularsanız, hem rahatlıkla egzersiz yapabilir hem de şık bir spor görünümüne kavuşabilirsiniz.

29 Aralık 2019, Pazar 11:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Kumaş seçimi

Kumaş seçimi

Bazı kumaşlar ter atacak özelliğe sahipken, bazıları ise ter emici özelliktedir. Fitness kıyafetleri için kumaş seçimleriniz şöyle olmalı:

  • Ter emici kumaşlar

Ter emici kumaşlar, teri vücudunuzdan emerek buharlaşmasını sağlar. Bu tür kumaşlar, nefes aldığı için egzersiz yapmanızı kolaylaştıracaktır.

  • Pamuklu kıyafetlere dikkat

Pamuklu spor kıyafetleri, teri içinde hapseder. Bu nedenle spor yaparken nemli ve ağır hissetmenize neden olur.

  • Nefes almayan kumaşlar

Nefes almayan kumaşlar terin vücuttan atılmasını önler ve vücut ısınızın yüksek kalmasına neden olur. Kauçuk ve plastik kumaşlardan kaçının.

Egzersize göre kıyafet

Egzersize göre kıyafet

O gün hangi egzersizi yapacaksanız ona uygun bir spor kıyafeti tercih etmelisiniz.

  • Koşu yapacaksanız veya bisiklet kullanacaksanız, bol pantolonlardan uzak durmalısınız.
  • Yoga ve pilates için esnek ve vücudunuza oturan, terletmeyen kıyafetler tercih etmeniz gerekir.
  • Yapacağınız aktiviteyi zorlaştıracak kıyafetlerden kaçınmalısınız.

Spor ayakkabısı nasıl olmalı?

Spor ayakkabısı nasıl olmalı?

Spor ayakkabılar, yapacağınız antrenmana göre değişiklik gösterir. Koşu yapacaksanız, ayağınızı kavrayan, destek veren ve zıpladığınızda darbeyi azaltan bir spor ayakkabı tercih etmelisiniz.

Hava soğuksa, çorap giymeyi ihmal etmeyin. Yoga ve pilates yaparken spor ayakkabı giymek hareketlerinizi kısıtlayacağı için yalın ayak spor yapmanız daha uygun olacaktır.

Spor salonunda giyeceğiniz ayakkabıyı sadece salonda giymeye özen gösterin.

Spor sütyeni seçimi

Spor sütyeni seçimi

Antrenman yaparken giyeceğiniz spor sütyeni, göğüslerinizi desteklemeli ve sağlama almalıdır. Spor sütyeninizin yüksek etkili sporlar için uygun olmasına özen gösterin. Özellikle büyük göğüslü kadınların, spor yaparken sakatlanmaması açısından spor sütyenini özenle seçmesi gerekiyor. Spor sütyeni olmadan yapılan antrenmanlar, hareketlerinizi kısıtlayacağı gibi oldukça zorlayıcı da olacaktır.

Tayt, şort ve eşofman altı

Tayt, şort ve eşofman altı

Kıyafet seçerken öncelikle hareketlerinizi kısıtlamamasına ve sizi rahat hissettirmesine özen göstermelisiniz. Sizi rahat hissettiren kıyafetler, spor sırasında odaklanmanıza yardımcı olacaktır.Terleme durumunuzu göz önünde bulundurarak alt kıyafetinizi seçmeye ve kumaşına dikkat etmeye özen gösterin. Genellikle koyu alt spor kıyafetleri daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 2020'nin trendi doğa dostu gelinlikler