Sumatra kaplanını iki yavrusuyla birlikte öldürmüşler!

Endonezya’da nesli tükenmekte olan Sumatra kaplanı ölü bulundu. Karnındaki iki yavrunun da kaplanla birlikte öldüğü sonradan anlaşıldı

28 Eylül 2018, Cuma 21:48
A A

Endonezya’nın Sumatra Adası'nın Riau eyaletinin Muara Lembu Köyü'nde tuzağa takılan dişi bir Sumatra kaplanı öldü.

Köylülerin salı günü yaptığı ihbar üzerine kaplanın tuzağa düştüğü alanda bulunamadığını söyleyen Riau Doğayı Koruma Merkezi Başkanı Suharyono, kaplanın ertesi gün gövdesi halatla sarılı olarak uçurumun kenarında bulunduğunu belirtti.

Daha sonra incelenen kaplanın karnında iki yavru bulundu. Yavruların fotoğrafı, görenleri üzdü. Kaplanın ölümünün çok üzücü olduğunu dile getiren Suharyono, kaplanın yavrulaması beklenen bir yetişkin olduğunu kaydetti.

Uluslararası Doğa Koruma Vakfı tarafından nesli tehlikede sayılan Sumatra kaplanı sayısının 400’den az olduğu belirtiliyor.

Endonezya’nın batısındaki Sumatra bölgesinde bulunan kaplanların neslinin, doğal yaşam alanları giderek tahrip edildiği ve yaşam alanları daraldığı için tükenebileceği uyarısı yapılıyor.

Endonezya’daki diğer kaplan türlerinden Bali kaplanının nesli 1940, Java kaplanının nesli ise 1980’li yıllarda tükenmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.