Sümüklü böceğimden kurtuldum!

Özgüven kemirgeni virüsleri beyninizden temizlemek ister miydiniz? Gözde Tezer yazdı...

01 Nisan 2017, Cumartesi 05:00
A A
Sümüklü böceğimden kurtuldum!
GÖZDE TEZER / CUMARTESİ POSTASI

Virüslerden temizlemek ister miydiniz beyninizi? Nereden gelip de yerleştiğini bilmediğiniz, özgüven kemirgeni virüslerden...

Atacağınız adımları yavaşlatan, potansiyelinizi kullanmanızı zorlaştıran...

İstedim ben. Ve bilimkurgu filminde hissettiren bir terapiye başladım: EMDR.

Bir yöneticiniz var mesela iş yerinde. Ağzınla kuş tutsan neden anka kuşu değil diye bağırıyor. Alışırsınız zamanla değil mi? Diğer çalışanlar nasıl duyarsızlaşmışsa...

Yok, olmuyor. Aylar geçiyor ama vücudunuz aynı tepkiyi veriyor. Sesiniz titrek, özgüveninizin üzerinden tırlar geçiyor.

Telkinler yapıyorsunuz gece yatmadan: Yarın her şey bambaşka olacak diye. Ama en ufak sesini yükseltişinde, hortluyor içinizdeki ‘ezik.’ Size kendinizi böylesine zayıf hissettiren kişi, sevgiliniz, ailenizden biri ya da bir arkadaşınız olabilir.

Kimse kim...

Çözümü, EMDR terapisiyle bulma şansınız yüksek. Ben öyle buldum.

HAYAT KURTARAN KULAKLIK

Ayrıca aşırı kıskanç bir sevgiliydim. Ona bile çözüm buldum! Ne zaman bir cilvenaz olsa ortamda ve konuşsa erkek arkadaşımla, sümüklüböcek gibi içime kaçıyordum. Bıçak saplanıyordu mideme, çıkmıyordu.

Gittim psikoloğa. Kafama bir kulaklık taktı, “biiip biiip” bir sağdan veriyor sesi, bir soldan. Hadi oradan dedim, iki ‘bip biple’ mi ölecek yılların sümüklüböceği?

Valla öldü!

Meğer sağlıklı düşünmemizi sağlayan, çocuk ruhlu sağ beynimizle, mantıklı sol beynimizin iletişimde olmasıymış.

Geçmişimizde bir travma varsa o konuya ilişkin, sağ ile solun iletişimi durabiliyormuş. Ve travmayı yaşadığın günkü çocuk hislerin hortlayıveriyormuş.

HATIRLAMAYA ÇALIŞ

“O kıskançlık bıçağını ilk hissettiğin günü hatırlamaya çalış” dedi psikolog. Ikındım, ıkındım, sonunda hatırladım.

12 yaşındayım. Bir erkekten hoşlanmışım ilk kez. Çekingenim. Ama aşmaya karar vermişim kendimi. Öğle yemeğinde sohbet edeceğim çocukla. Yanımda yakın bir kız arkadaşım var. Konuşkan, sıcak, esprili. Bana fırsat vermiyor. Yok gibiyim orada, eziliyorum.

Bunları hatırlarken, kulaklıktan biiip biiip sesler gelmeye devam ediyor. Sağ ve sol beyni aynı anda uyarıyor o sesler. Ve soruyor psikolog: “Şu anki aklınla izlesen onları yan masadan... Ezik ya da sönük görüp yargılar mısın 12 yaşındaki kendini?”

Yargılamam. Çünkü o toy bir kız, bir ‘çocuk’...

İşte bu basit düşünceyle, kuruluverdi sağ ve sol beynim arasındaki gecikmiş köprü!

O gün bugündür, harem harem toplanıp gelse cilvenazlar, sümüklüböceğe dönüşmez oldum.

Gerçek ve hayali tehlikeyi ayırabilir oldum. Huzur buldum!

EMDR NEDİR?

Türkçesi, ‘Göz Hareketleri Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme’. İlaçsız bir terapi yöntemi. Kulaklıktan sağ ve sol kulağa farklı zamanlarda gelen ses, travmatik anıların yeniden işlenmesini sağlıyor. Böylece anı sağlıklı bir şekilde yeniden değerlendiriliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.