‘Süper besin’ prebiyotiklerin bebeklere 4 mucizevi faydası

Annelerin en çok kafa yorduğu konuların başında bebeklerinin beslenmesi geliyor. Prebiyotiklerse çocuklarını sağlıkla büyütmek isteyen annelerin imdadına yetişiyor. Peki nedir bu mucize prebiyotiklerin bebeklere faydası? İşte tüm anneler için çok önemli bir liste...

19 Haziran 2019, Çarşamba 11:59
A A

Bir bebek için en koruyucu, en sağlıklı besin kaynağı kuşkusuz anne sütüdür. Dolayısıyla ek gıdaya geçişte yakalanması gereken en önemli standart da anne sütüne yaklaşmak olmalıdır. Anne sütünün en büyük mucizesi içindeki prebiyotik oranı… Peki, yoğurt, elma, muz ve çilek gibi bebeğinizin kolaylıkla seveceği meyve pürelerinin malzemelerinde bulunan prebiyotikler, neden bebekler için bu kadar mucizevi?

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Anne sütünün ‘koruyucu’ gücü tam da prebiyotikten geliyor. Prebiyotikler, bebeklerin bağışıklık sistemi için kilit besin rolü üstleniyor. Özellikle yeteri kadar anne sütü almayan bebekler için ek gıdaya geçişte prebiyotik desteği, vücudun hastalıklara karşı gereken direnci kazanabilmesi için en çok dikkat edilmesi gereken nokta olmalı.

SİNDİRİM SİSTEMİNE İYİ GELİYOR

SİNDİRİM SİSTEMİNE İYİ GELİYOR

Probiyotikler vücut için sağlıklı bakteriler olarak biliniyor; prebiyotikler ise bu sağlıklı bakteriler için besin olarak kullanılıyor. Bu besinler, bebeklerin tek başına sindiremeyeceği lif ağırlıklı besinlerdir ve bağırsaktaki yararlı bakterileri beslerler. İşte bu yüzden prebiyotikler sindirim sisteminin de en büyük dostlarıdır.

BEYİN FONKSİYONLARINI GELİŞTİRİYOR

BEYİN FONKSİYONLARINI GELİŞTİRİYOR

Chicago’da yapılan son araştırmalar, prebiyotiklerin bebeklerdeki beyin fonksiyonları gelişimine iyi geldiğini; bebeğin öğrenme yetisi ve hafızasına etkilerini ortaya koyuyor.

VÜCUDU İYİ BESLİYOR

VÜCUDU İYİ BESLİYOR

Unutmayalım ki; prebiyotikler probiyotiklerin de en önemli besin kaynağı. Haliyle bebeğiniz için olmazsa olmaz bir etkisi var. Dolayısıyla ek gıdaya geçiş döneminde en besleyici öğünleri yakalayabilmek için mutlaka prebiyotiği listenizden eksik etmeyin.


Sıradaki haber yükleniyor...