Sürekli aynı şampuanı kullanmak doğru mu? Saçlar şampuana alışır mı?

Şampuanlar, saçtaki fazla yağı, kiri ve kalıntıları gidermeyi sağlayan ve saç derisinin güzel kokmasına yardımcı olan iyi bir hijyen ürünüdür. Bazen aldığımız şampuanın zamanla ilk kullanmaya başladığımız günkü gibi etki etmediğini fark ederiz. Peki saçlarımız şampuana alışabilir ve istediğimiz işlevi yerine getirmemeye başlayabilir mi? Sürekli aynı şampuanı kullanmak doğru mu? Bakalım uzmanlar bu konuda ne diyor... /POSTA ÖZEL

05 Ağustos 2021, Perşembe 09:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hiç şampuanınızın eskisi gibi etki etmediğini fark ettiğiniz oldu mu? Aslında bu düşüncede yalnız değilsiniz! Yağlı saçlarınıza bir çözüm bulduğunuzu düşündüğünüzde, satın aldığınız 'mucizevi' şampuanın birkaç yıkamadan sonra etkisini kaybetmesi hayal kırıklığına neden olabilir. Aynı durum saç kremleri için de geçerli.

Saçlar gerçekten de saç kremi ve şampuana alışabilir mi? Express'e açıklama yapan İngiliz saç uzmanı Lisa Shepherd, saçların şampuan veya saç kremine 'alışmadığını' söylüyor.

Lisa, "Eğer bir şampuan ve saç kremine başladıysanız ve sonrasında eskisi kadar etki etmemeye başladıysa, saçınızın ihtiyaç duyduğu ürün o değildir" diyor ve ekliyor:

Bu durum aslında saçınızın şampuana veya saç kremine 'alışması' ile ilgili değil, çoğunlukla saçınızın farklı zamanlarda farklı türde şampuan ve saç kremine ihtiyaç duymasıyla ilgili.

ETKİSİNİ KAYBEDİNCE DEĞİŞTİRİN

ETKİSİNİ KAYBEDİNCE DEĞİŞTİRİN

Peki hangi şampuanı veya saç kremini ne zaman kullanacağımızı nasıl bileceğiz?

Lisa'ya göre, şampuan ve saç kremlerini, ihtiyaç duyduğumuz sıklıkta, yani etkisini kaybettiğini düşündüğümüz zaman değiştirmeliyiz. Saçın o anki durumuna göre doğru ürünü kullanmamız gerekiyor.

Örneğin; saçı ilk boyadığımızda ya da rengini açtığımızda, nem takviyeli bir şampuana ihtiyacımız olur. Boya saça oturmaya başladıkça, kökler daha yağlı hale gelir. Bu durum adet döngülerinde daha da belirgin olur. Saçlarınız yağlanmaya başladığında, bakım rutininizi de değiştirmeniz gerekecektir. 

Bu durumda, saç uçlarını nemlendirmek için hafif bir saç kremi, yağlı kökler içinse çift etkili bir şampuan kullanmalısınız. 

Saçınızın fazla yağlı olduğunu düşündüğünüzde arındırıcı bir şampuan kullanın. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Keten tohumu: Cilde faydaları ve kolay maske tarifleri