Sürekli stres tansiyonu yükseltiyor

Sürekli stres tansiyonu yükseltiyor

Aşırı kilolu olmanı ve sürekli stres altıda yaşamanın yüksek tansiyonu tetiklediğini belirten uzmanlar, bu hastalığın çoğu zaman belirti vermediğini ve sinsi bir şekilde vücuda içten zarar verdiğini belirtiyor

13 Temmuz 2015, Pazartesi 14:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çoğu zaman belirti vermeden sinsice gelişen yüksek tansiyon hastalığına karşı vatandaşları uyaran Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, fazla kilolu olanların ve sürekli stres altında yaşayanların yüksek tansiyon tehdidi altında olduğunu hatırlatarak, yüksek tansiyonun vücudu içten içe kemirdiğini söyledi. Yüksek tansiyonun çoğu zaman belirti vermediğini ve bu yüzden 'sinsi katil' diye adlandırıldığını dile getiren Dr. Yücel, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

SAĞLIKSIZ YAŞAM TETİKLİYOR

"Hastalık etkisini yıllar içinde gösteriyor. Vücudu içten içe kemirerek yıpratıyor. Damarlarda tıkanma, kalp hastalıkları, kalp krizleri ve felce kadar giden ağır bir tabloya neden oluyor. Sürekli artmış basınç, damar yatağında ve uç organlarında tüm vücudu etkileyecek şekilde içten içe kemirerek aşınma oluşturur. Bu aşınma üzerinde damarlarda tıkanıklıklar oluşur ki, kliniğe yansımaları koroner kalp hastalıkları, kalp krizleri, beyin damar hastalıkları, yani felçlerdir. Fazla kilolu kişiler, hareketsiz bir yaşam sürenler ve sürekli strese maruz kalanlar risk altındadır. Ailenizle hipertansiyona yatkınlık varsa, aşırı kiloluysanız, stresli, hareketsiz bir yaşamınız varsa ve yaşınız da 40'a dayandıysa dikkatli olun. Siz de yüksek tansiyon tehdidi altında olabilirsiniz."

İHA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gözlük kullananlar koronavirüse 3 kat daha az yakalanıyor