Suriye, barış planını imzaladı

Suriye, barış planını imzaladı

Suriye ile Arap Birliği arasında Arap Birliği barış planı çerçevesinde gözlemcilerin Suriye'ye gönderilmesini öngören protokol Kahire'de imzalandı

19 Aralık 2011, Pazartesi 13:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Protokol, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad ile Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi başkanlığındaki Arap Birliği heyeti arasında imzalandı.

Arap Birliği barış planı, muhaliflerle hükümet arasında diyalog sürecinin başlamasını, Arap Birliği’nin Suriye’ye gözlemci heyeti göndermesini, Suriye’deki şiddetin durdurulmasını, Suriye askerlerinin kentlerden çekilmesini ve Suriye’de olaylar sırasında tutuklananların serbest bırakılmasını içeriyor.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de Şam’daki Dışişleri Bakanlığı konutunda basına yaptığı açıklamada, El Arabi ile yaptığı telefon görüşmelerinde, birliğin protokolde Suriye’nin istediği değişiklikleri yapması üzerinde anlaştıklarını ve Suriye’nin üzerinde değişiklikler yapılan protokol metnini Mısır’ın başkenti Kahire’de imzalandığını söyledi. Muallim, "Protokolde değişiklik yapılmasaydı, metni kabul etmezdik" dedi.

Suriyeli blog yazarı serbest bırakıldı

Bu arada, Şam rejimi tarafından iki haftadır gözaltında tutulan internet blogcusu Rezzan Gazzavi'nin dün gece geç saatlerde kefaletle serbest bırakıldığı bildirildi. Suriyeli insan hakları kuruluşları, Şam rejimi aleyhinde düşüncelerini kendisine ait blog ile Twitter'da paylaşan Suriye kökenli Amerikalı günce yazarının 15 bin Suriye Poundu (yaklaşık 550 TL) kefaletle serbest bırakıldığını belirttiler.

Aktivistler: Bugün 2 kişi öldü

Suriye'de bugün, ülkenin kuzey kesimlerinde düzenlenen operasyonlarda iki kişinin öldüğü bildirildi. Suriyeli muhalif aktivistler, ordu birlikleri ve güvenlik güçlerinin ülkenin kuzey kesimlerindeki İdlib kentine bağlı Cebel El Zaviye bölgesinde operasyonlarını yoğunlaştırdığını ve yaşanan çatışmalarda iki kişinin öldüğünü belirtti.

Esad yanlıları Şam'da gösteri düzenliyor

Öte yandan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yanlıları da Şam'ın Yedi Deniz Meydanı'nda gösteri düzenledi. Sabahın erken saatlerinde meydana akın eden kalabalıkların elinde Esad posterleri ve Suriye bayraklarının yanı sıra, Rusya, İran ve Hizbullah bayrakları vardı. Gösteride, Suriye'ye yönelik herhangi bir dış müdahalenin reddedildiği sloganlar atılırken, çevrede geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gözlendi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koronavirüsten ölenlerin sayısı 2,5 milyonu geçti