Suriye'den Davutoğlu'nun Süleyman Şah ziyaretine tepki

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Eşme'deki Süleyman Şah Türbesi'ne yaptığı ziyarete tepki gözteren Suriye Dışişleri Bakanı yardımcısı Faysal Mikdad, 'Uluslararası hukukun ve egemenliğin ihlalidir' ifadesini kullandı

11 Mayıs 2015, Pazartesi 11:42
A A

"Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Eşme'de bulunan Süleyman Şah Türbesi'ne yaptığı ziyarete Şam yönetimi tepki gösterdi. Davutoğlu'nun ülkeye "sızdığını" söyleyen Suriye Dışişleri Bakanı yardımcısı Faysal Mikdad, ziyaretin uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini belirtti.

"Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Davutoğlu'nun Suriye'ye "sızmasının" ülkelerin egemenliğine de aykırı olduğunu ifade eden Mikdad, Türkiye'nin "terör örgütlerine destek verdiğini" söyledi ve bu örgütlerin başında IŞİD ve El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra'nın geldiğini belirtti. Mikdad, "AKP'nin Suriye'nin egemenliğine karşı alenen sınır ihlalleri ve saldırılar çok açık ve Davutoğlu'nun yaptığı hareket de uluslararası hukukun ve ülkelerin egemenliğinin ihlalidir" dedi.

""Davutoğlu'nun ülkeye sızması, AKP hükümetinin, Suriye'nin farklı bölgelerinde terör örgütlerinin verdiği kayıpların üstünü kapama girişimi ve aynı zamanda Türkiye'nin bölgede yaşananlara tamamen dahil olduğunun kanıtıdır" diyen Mikdad, Türkiye'nin bu eylemlerinden "sorumlu tutulacağını" söyledi.

'MİT'LE TEMAS KURAN SURİYELİ İSTİHBARAT YETKİLİSİ EV HAPSİNDE' The Daily Telegraph gazetesi, Suriye'de istihbarattan sorumlu Ulusal Güvenlik biriminin (Muhaberat) Başkanı Ali Memlük'ün, 'aracılar vasıtasıyla Türk istihbaratıyla iletişime geçip darbe planı yapma' şüphesiyle ev hapsine atıldığını yazdı. Haber göre Memlük'ün, Suriye ordusunun İdlib'in ve Cisr el Şuğur'un kontrolünü, El Kaide'nin yerel bağlantısı El Nusra'ya kaybetmesinden sonra düşman hükümetler ve yönetimin eski yetkilileri ile iletişime geçtiği öne sürülüyor.

""Plandan haberi olan, Şam yönetiminden üst düzey bir kaynağın 'Memlük bir aracı vasıtasıyla Türk istihbaratıyla iletişim kuruyordu'" ifadelerine yer verilen haberde, "Memlük ayrıca, 1980'lerde darbe girişiminde bulunmakla suçlandığından bu yana sürgünde yaşayan Beşar Esad'ın amcası Rıfat Esad'la bağlantıya geçmek için Halep'li bir işadamını da kullandı" ifadeleri yer aldı.

The Daily Telegraph'ın haberinde Esad'ın yönetime 'yakın çevreyi' bir arada tutmakta zorlandığı belirtilirken, Memlük ev hapsine atılmadan önce de istihbarat ağlarının çalkantılı olduğu yazıyor. (sputniknews)

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.