Suriyeliler bayram için ülkelerine gidiyor

İç Savaş nedeniyle geldikleri Türkiye’de yaşayan Suriyeliler, ramazan ayını ve bayramı yakınları ile geçirmek için ülkelerine gidiyor

22 Mayıs 2018, Salı 20:20 Son Güncelleme:
A A
ÇIKIŞ YAPIYORLAR

ÇIKIŞ YAPIYORLAR

Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan Suriyeliler, hem ramazan hem de bayramı yakınları ile birlikte geçirmek için Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan pasaport, ön kayıt belgesi ve geçici koruma kimlik kartı/yabancı tanıtma kartıyla çıkış yapıyorlar.

'HASRET GİDERECEĞİM'

'HASRET GİDERECEĞİM'

Yanında oğlu Ahmad ile Ramazan ayı ve  bayramı İdlib’de yaşayan diğer çocukları ile birlikte geçirmek istediğini söyleyen Hayat Nahsen, "Çocuklarım İdlib'de yaşıyor. Bir ay kalıp onlarla hasret gidereceğim" dedi. Halit Barun ise, ailesini çok özlediğini, uzun zamandır Türkiye'de bulunduğunu söyleyerek, 1,5 ay kalmayı düşündüğünü belirtti.

RANDEVU SİSTEMİ İLE GİDİYORLAR

RANDEVU SİSTEMİ İLE GİDİYORLAR

Suriyeliler, ülkelerine gitmek için ‘www.suriyeizin.com’ adresine girerek randevu alıyorlar. Bu yıl ilk defa uygulanan randevu sistemi ile izdihamın önlenmesi planlanıyor. Dün başlayan çıkışlarda, 2 gün içerisinde toplam 10 bin kişi Suriye tarafına geçti.  

13 HAZİRAN'A KADAR DEVAM EDECEK

13 HAZİRAN'A KADAR DEVAM EDECEK

Bu arada Suriyelilerin çıkışları 13 Haziran'a kadar devam edecek ve tekrar Türkiye’ye dönüşleri ise 18 Haziran'da başlayacak. Bayrama gidenlerin ise 15 Eylül'e kadar Türkiye’ye dönmüş olmaları gerekiyor.

TEDBİRLER ALINDI

TEDBİRLER ALINDI

Hatay İl Jandarma ve Reyhanlı İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından Cilvegözü Gümrük Kapısı'nda güvenlik tedbirleri arttırıldı. 

CADI İLE ARAMA

CADI İLE ARAMA

Ayrıca polis, jandarma ve gümrük muhafaza görevlileri, kimlik belgeleri ve bavul kontrolleri yapıyor. Bu arada, gidenlere ait valiz ve çantalar İl Jandarma Komutanlığı’na ait bomba arama köpeği 'Cadı' da arama ve kontrollerde destek sağlıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.