Suudi Kral'dan isyana karşı etkili çözüm

Suudi Kral'dan isyana karşı etkili çözüm

Petrol gelirleri sayesinde dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan'da Kral Abdullah, bugün aldığı kararla vatandaşlarının emlak alım-satımında, evliliklerinde ve iş kurma durumlarında kullandığı kalkınma fonuna milyarlarca dolarlık ek kaynak aktarılması emrini verdi

23 Şubat 2011, Çarşamba 18:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kral Abdullah’ın bu kararı son birkaç ay içinde uygulamaya konan önlemler dizisinin son halkası oldu. Suudi Arabistan televizyonu Kral’ın kalkınma fonuna 40 milyar riyal (yaklaşık 17 milyar TL) kaynak aktarılması emrini verdiğini duyurdu. Böylece fonun 47 milyar riyallik bütçesi neredeyse iki katına çıkmış oldu.

Suudi Arabistan’da alınan diğer önlemler arasında devlet memurlarına yüzde 15’lik hayat pahalılığı zammı ve gençler için bir yıllık işsizlik sigortası ödemesi gibi uygulamalar bulunuyor.

Hükümet karşıtı protestoların, Suudi Arabistan’ın komşusu Bahreyn’i kasıp kavurduğu dönemde atılan bu adımların amacının, halkın desteğini sağlamak ve yaşanması muhtemel huzursuzluğu önlemek olduğu ifade ediliyor. Olayların yaşandığı ülkelerin çoğunda göstericiler siyasi özgürlük taleplerinin yanı sıra yoksullukla ilgili sorunları da dile getiriyor.

ABDULLAH 3 AYDAN SONRA ÜLKESİNE DÖNDÜ

Öte yandan Suudi Arabistan televizyonu, üç aydır tedavi için yurtdışında bulunan Kral Abdullah’ın bugün ülkesine döndüğünü de bildirdi. Kral’ı Riyad Havaalanı’nda beyaz kaftanlı yüzlerce kişi Bedevilere özgü geleneksel kılıç dansıyla karşıladı.

Televizyon sunucuları Suudi bayrağının rengini yansıtan özel kefiyeler takarken, 87 yaşında olduğu tahmin edilen Kral’ın dönüşü, ilgili haberlerde “ulusun neşesi” olarak nitelendirildi.

(Hürriyet)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeni Zelanda’da 2 koronavirüs vakası çıktı, ülke karıştı